more_horiz
Wiadomości

Rekordowe rekompensaty dla klubów za mundial. FIFA sypnnie groszem

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 13:36
Międzynarodowa Federacja Piłkarska podniesie rekompensaty dla klubów za zwolnienie piłkarzy na MŚ 2026 i MŚ 2030. W porównaniu z sumami, jakie wypłacono za dwa poprzednie mundiale, suma ta wzrośnie o 70 proc.
Argentyńczycy z Pucharem Świata
Argentyńczycy z Pucharem ŚwiataFoto: CARL RECINE / Reuters / Forum

Mistrzostwa Świata w Katarze zakończyły się 18 grudnia 2022 roku. W finale Argentyna pokonała Francję. Trzecie miejsce zajęła Chorwacja, która okazała się lepsza od Maroka. Polska zakończyła rywalizację na fazie pucharowej.

<<< MISTRZOSTWA ŚWIATA KATAR 2022 - SERWIS SPECJALNY >>> 

Miliony zadośćuczynienia za mundial. FIFA sypnie groszem

W poniedziałek w Budapeszcie Stowarzyszenie Klubów Europejskich (ECA) podpisało z FIFA porozumienie, które zapewni jego członkom większe rekompensaty. Europejskie kluby otrzymają w sumie 355 mln euro zadośćuczynienia.

Po mundialach w Rosji i Katarze na ich konta wpłynęło "tylko" po 209 mln. W zamian za większe pieniądze europejskie kluby, które zatrudniają niemal wszystkich najlepszych piłkarzy świata, zobowiązały się do przestrzegania do 2030 roku międzynarodowego kalendarza meczów, zatwierdzonego przez Komitet Wykonawczy FIFA 14 marca.

- Cieszymy się, że podpisaliśmy tę przełomową umowę. Protokół ustaleń uznaje centralną rolę klubów w piłce nożnej na całym świecie i zapewnia ich odpowiednią reprezentację w procesie podejmowania decyzji dotyczących kwestii, które ich dotyczą - oświadczył katarski biznesmen Nasser Al-Khelaifi, szef ECA, a jednocześnie prezes Paris Saint-Germain i grupy medialnej beIN.

Na mocy porozumienia w 2025 roku wprowadzony zostanie również nowy format Klubowych Mistrzostw Świata. W turnieju zmierzą się 32 drużyny, a nie, jak dotąd, tylko mistrzowie kontynentów i gospodarz imprezy.

- To ważny dzień dla przyszłości piłki nożnej i jej długoterminowej stabilności. Cieszymy się, że możemy odnowić i zacieśnić naszą umowę o współpracy z ECA, ważnym interesariuszem reprezentującym kluby z całej Europy - oświadczył prezes FIFA, Gianni Infantino, który niedawno został wybrany na kolejną kadencję.

Kiedy i gdzie kolejny mundial?

Mistrzostwa świata w 2026 roku odbędą się w USA, Kanadzie i Meksyku po raz pierwszy z udziałem 48 reprezentacji, które rozegrają łącznie aż 104 spotkania. Od 1998 do 2022 roku w MŚ uczestniczyły 32 drużyny i rozgrywano 64 mecze. Gospodarz mundialu 2030 na razie nie jest znany.

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl PolskieRadio24.pl

>>> Więcej o reprezentacji Polski <<<

bg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także