ME U17 w piłce nożnej: Polacy w półfinale! Serbia pokonana!

2023-05-27, 16:51

Reprezentacja Polski do lat 17 awansowała do półfinału mistrzostw Europy. Foto: Forum/imago sport/ IMAGO/©INPHO/Nikola Krstic

Reprezentacja Polski pokonała Serbię 3:2 w ćwierćfinałowym meczu piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17, które rozgrywane są na Węgrzech. Wygrana zapewniła Biało-Czerwonym awans do jesiennych mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej.

Podopieczni Marcina Włodarskiego swoimi występami w fazie grupowej rozbudzili apetyty kibiców. Biało-Czerwoni rozpoczęli turniej od efektownych zwycięstw z Irlandią (5:1) i Węgrami (5:3). W ostatnim meczu grupowym, grając w mocno eksperymentalnym składzie, niespodziewanie ulegli Walii (0:3), ale i tak awansowali do ćwierćfinału z pierwszego miejsca w grupie.

Wymarzony początek Biało-Czerwonych

Mecz o awans do najlepszej czwórki turnieju Polacy zaczęli doskonale. Już w czwartej minucie zdobyli gola! Po rzucie wolnym piłka trafiła do Jakuba Krzyżanowskiego. Serbski bramkarz Viktor Dżodić odbił pierwszy strzał polskiego obrońcy, ale Krzyżanowski był skuteczniejszy przy dobitce.

Polacy dominowali na boisku. W kolejnych minutach groźnie na bramkę uderzali Mateusz Skoczylas, Mike Huras czy Filip Rejczyk, jednak albo na posterunku był Dżodić, albo Biało-Czerwonym brakowało skuteczności. Na przerwę nasi reprezentanci schodzili jednak z zasłużonym prowadzeniem.

Ostatnie słowo należało do Polaków

Niestety, w 50. minucie rywale wyrównali. Z dystansu kopnął Andrej Petrović, a nasz bramkarz Miłosz Piekutowski interweniował bardzo niepewnie. Piłka trafiła pod nogi Veljko Vukojevicia, który trafił do polskiej bramki.

Piłkarze z Bałkanów próbowali przejąć inicjatywę, jednak w 61. minucie sędzia podyktował rzut karny dla Biało-Czerwonych po faulu na Danielu Mikołajewskim! Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł sam poszkodowany, który bardzo pewnym strzałem pokonał serbskiego bramkarza.

Niestety, Serbowie znowu odpowiedzieli. W 70. minucie Serbowie wyszli z szybką kontrą. Na uderzenie z dystansu zdecydował się Andrej Subotić. Po jego strzale piłka wpadła do siatki po rękach próbującego interweniować Piekutowskiego.

Ostatnie słowo należało jednak do Polaków. Na minutę przed końcem regulaminowego czasu gry rzut wolny sprzed pola karnego wykonywał Filip Rejczyk. Młody polski pomocnik kapitalnie uderzył nad murem, a piłka wpadła w okienko serbskiej bramki!

Polacy jadą na mistrzostwa świata!

Jak się okazało, był to gol na wagę awansu do półfinału mistrzostw Europy. Co ważniejsze, cztery najlepsze drużyny ME zagrają też na tegorocznych mistrzostwach świata do lat 17, które odbędą się jesienią!

We wtorkowym półfinale podopieczni trenera Marcina Włodarskiego zagrają z Niemcami, którzy po rzutach karnych pokonali Szwajcarię.