more_horiz
Wiadomości

Polska - Japonia. Kolejny zacięty towarzyski sparing Biało-Czerwonych

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 13:13
Polscy siatkarze przegrali z Japonią (25:23, 23:25, 18:25, 25:22, 12:15) w towarzyskim meczu, który był sprawdzianem przed rywalizacją w Lidze Narodów.
Polscy siatkarze przed kontrolnym meczem z Japonią
Polscy siatkarze przed kontrolnym meczem z Japonią Foto: Polska Siatkówka/TT

Polska - Japonia. Kolejny zacięty towarzyski sparing Biało-Czerwonych

W meczach z Japończykami trener Grbic nie mógł wystawić wszystkich najlepszych siatkarzy, m.in. zawodników Jastrzębskiego Węgla i Grypy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle, którzy niedawno zakończyli rozgrywki klubowe. Na razie w składzie nie ma także m.in. Wilfredo Leona i Bartosza Kurka.

Pierwsze spotkanie z Japończykami od początku było zacięte. Szczególnie dwa pierwsze sety, wygrane do 23 - najpierw przez Polaków, a następnie przez gospodarzy. Trzeci nie układał się po myśli gości - rywale świetnie grali w obronie, popisali się również pięcioma blokami.

W kolejnej partii, dzięki m.in. dobrej grze Karola Kłosa, górą byli biało-czerwoni i o wyniku musiał rozstrzygnąć tie-break. W nim Japończycy prowadzili już 8:4, ale Polacy odrobili część strat. Na krótko, bo rywale znów odskoczyli (na 11-7) i nie dali sobie odebrać tej przewagi już do końca, zwyciężając ostatecznie 15:12.

W reprezentacji Polski najwięcej punktów zdobył Artur Szalpuk - 18, a wśród rywali Ran Takahashi - 19.

Polacy na początku sezonu rozegrali dwa mecze towarzyskie z Niemcami. Najpierw przegrali 2:3, a potem wygrali 3:2.

Czwartkowy sparing z Japonią był pierwszym meczem z Azjatami. Biało-Czerwoni jeszcze raz zagrają towarzysko z Japonią 2 czerwca o godzinie 8.00.

Japonia - Polska 3:2 (23:25, 25:23, 25:18, 22:25, 15:12).

Polska: Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk, Karol Butryn, Artur Szalpuk, Mateusz Poręba - Kamil Szymura (liber) – Dawid Dulski, Mikołaj Sawicki, Jan Firlej.

Japonia: Yuji Nishida, Taishi Onodera, Akihiro Yamauchi, Masahiro Sekita, Ran Takahashi, Yuki Ishikawa - Tomohiro Yamamoto (libero) – Akihiro Fukatsu, Kento Miyaura, Masato Kai, Kento Asano.

***

Biało-Czerwonych w tym sezonie czekają od 6 czerwca zmagania w Lidze Narodów (finałowy turniej odbędzie się w Gdańsku 19-23 lipca).


Drużyna prowadzona przez trenera Nikolę Grbica wystąpi też w mistrzostwach Europy (28 sierpnia do 16 września w Bułgarii, Izraelu, Macedonii Północnej i Włoszech), gdzie w grupie zagra z Macedonią Północną, Czarnogórą, Holandią, Czechami oraz Danią.

Ostatnim akcentem sezonu będzie turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Paryżu (30 września – 8 października w Chinach). Grupowymi rywalami Polaków będą tam gospodarze, Argentyńczycy, Holendrzy, Kanadyjczycy, Meksykanie, Belgowie oraz Bułgarzy. Awans zapewnią sobie dwie najlepsze drużyny.

Nikola Grbić podał 14-osobową kadrę na japońską część Ligi Narodów. Wśród powołanych znaleźli się Jan Firlej, Grzegorz Łomacz, Mikołaj Sawicki, Kamil Semeniuk, Artur Szalpuk, Jakub Szymański, Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Mateusz Poręba, Karol Urbanowicz, Karol Butryn, Dawid Dulski, Kuba Hawryluk oraz Kamil Szymura.

Czytaj także:

red/kier

Zobacz także

Zobacz także