El. Euro 2024: Chorwaci nie zawiedli w meczu z Armenią. Znamy barażowych rywali Polski

2023-11-21, 22:37

Mecz Chorwacja - Armenia. Foto: Luka Stanzl / PIXSELL / Forum

Reprezentacja Chorwacji pokonała Armenię 1:0 i zapewniła sobie awans do Euro 2024. Z kolei Walia, z którą brązowi medaliści mundialu walczyli o prawo gry w Niemczech, zremisowali z Turcją 1:1. Oznacza to, że Polacy w pierwszej rundzie barażu o ME zagrają z Estonią.

Walijczycy rozpoczęli mecz z Turcją w kapitalnym stylu. Już w 7. minucie gry do siatki rywali trafił Neco Williams i w tamtym momencie to ekipa "Smoków" byla na drugim miejscu w grupie D. Radość Walijczyków nie trwała jednak długo, bo w 43. minucie toczonego rówolegle spotkania Chorwaci objęli prowadzenie nad Armenią po trafieniu Ante Budimira. Ostatecznie Walijczycy tylko zremisowali, bo w 70. minucie rzut karny wykorzystał Yusuf Yazici.

Awans Chorwatów oznacza, że reprezentacja Polski w półfinale baraży o awans na Euro 2024 zmierzą się z Estonią. To, przynajmniej w teorii, najłatwiejszy rywal z dostępnych dla Biało-Czerwonych. Estończycy w eliminacjach do przyszłorocznego czempionatu zdobyli zaledwie jeden punkt w grupie z Belgią, Austrią, Szwecją i Azerbejdżanem.

Jeżeli podopiecznym Michała Probierza uda się pokonać niżej notowanych rywali, to w drugiej rundzie zmierzą się z Walią bądź Ukrainą, Finlandią i Islandią. Walijczycy poznają rywali podczas losowania 23 listopada.

Francuzi odpuścili, Holendrzy postrzelali

Wyczynu Francuzów, którzy ograli Gibraltar 14:0 nie powtórzyli Holendrzy. "Oranje" też pewnie pokonali piłkarskiego Kopciuszka, ale "tylko" 6:0. Gole dla podopiecznych Ronalda Koemana zdobyli Mats Wieffer, Teun Koopmeiners, Cody Gakpo i aż cztery Calvin Stengs. Tym samym Holendrzy przypieczętowali awans na ME z drugiej lokaty w grupie B, ustępując jedynie Francji.

"Trójkolorowi" na zakończenie grupowej rywalizacji niespodziewanie zremisowali z Grecją 2:2. Gole dla Francuzów strzelili Randal Kolo Muani i Youssouf Fofana, zaś dla ekipy "Hellady" trafili Anastasios Bakasetas oraz Fotis Ioannidis.

Rumuni najlepsi w grupie I

Sensacji nie zdołał sprawić także inny outsider, czyli reprezentacja Andory. Na wyjeździe pokonał ją Izrael 2:0, który zakończył rywalizację w grupie I na 3. miejscu. Najlepsi z 22 punktami okazali się Rumuni, którzy wygrali we wtorek ze Szwajcarią 1:0. Gola na wagę pierwszej lokaty w 50. minucie gry strzelił Denis Alibec.

W grupie I grały także Białoruś z Kosowem. Nasi wschodni sąsiedzi pokonali drużynę z Bałkanów 1:0 po trafieniu Dmitrija Antilewskija.

Wyniki meczów 10. kolejki i końcowe tabele grup eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy: