Superliga: 64 drużyny, trzy dywizje i mecze... za darmo. "Koniec z monopolem, wygraliśmy prawo do rywalizacji"
Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE organizacja A22 Sports Management ogłosiła nowy projekt piłkarskiej Superligi, z udziałem 64 drużyn podzielonych na trzy ligi, z systemem spadków i awansów.
2023-12-21, 13:42
Triumf Superligi. Przełomowe orzeczenie
"W pierwszym roku rozgrywek kluby będą dobierane na podstawie współczynnika opartego na przejrzystych kryteriach wynikowych. Planowana jest także platforma streamingowa umożliwiająca bezpłatne oglądanie wszystkich meczów" - głosi komunikat A22 Sports Management.
Sąd UE w Luksemburgu orzekł w czwartek, że przepisy FIFA i UEFA dotyczące uprzedniego zatwierdzania międzyklubowych rozgrywek piłkarskich, takich jak Superliga, są sprzeczne z prawem UE; naruszają prawo konkurencji i swobody świadczenia usług.
Według ekspertów otwiera to drogę do powstania rozgrywek niezależnych od tych organizacji i może być najważniejszym orzeczeniem dot. sportu od czasu słynnego prawa Bosmana, które w 1995 roku zrewolucjonizowało transferowy rynek na świecie.
Darmowy dostęp do oglądania meczów. "Wygraliśmy prawo do rywalizacji"
- Koniec z monopolem, wygraliśmy prawo do rywalizacji. Piłka jest wolna, a kluby są wolne od gróźb kar i mogą decydować o swojej przyszłości - zaznaczył Bernd Reichart, dyrektor generalny Superligi.
Przedstawiciele projektu zapewniają, że mecze Superligi będzie można oglądać... za darmo.
- Proponujemy fanom darmowy dostęp do oglądania wszystkich meczów Superligi, a klubom zagwarantowane przychody i wydatki solidarnościowe - podkreślił Reichart.
REKLAMA
- W Realu Madryt z ogromną satysfakcją witamy decyzję przyjętą przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który jest odpowiedzialny za gwarantowanie naszych zasad, wartości i wolności. W nadchodzących dniach dokładnie przeanalizujemy zakres tego wyroku, ale przewiduję dwa wnioski o wielkim znaczeniu historycznym. Po pierwsze, że europejski futbol klubowy nie jest i nigdy więcej nie będzie monopolem. Po drugie, od dziś kluby będą panami swojego losu. Krótko mówiąc, dziś Europa wolności ponownie zatriumfowała, zatriumfował także futbol i jego kibice - powiedział po czwartkowym wyroku prezes Realu Florentino Perez.
Barcelona w wydanym oświadczeniu napisała, że ta decyzja "otworzyła drogę do nowych rozgrywek piłkarskich na najwyższym poziomie”.
- Wygraliśmy prawo do rywalizacji. Monopol UEFA się skończył. Piłka nożna jest wolna. Kluby są teraz wolne od groźby sankcji i mogą swobodnie decydować o swojej przyszłości - podkreślił dyrektor generalny A22 Sports Management Bernd Reichart, były szef stacji telewizyjnej RTL.
W pierwszym komentarzu UEFA stoi na dotychczasowym stanowisku, chociaż nie przedstawia wielu konkretów. "To orzeczenie nie oznacza poparcia ani zatwierdzenia tak zwanej superligi, raczej podkreśla pewne niedociągnięcia w ramach wcześniejszych przepisów UEFA, które zostały już wyeliminowane. UEFA jest pewna solidności swoich nowych przepisów, a w szczególności tego, że są one zgodne ze wszystkimi odpowiednimi europejskimi przepisami i regulacjami" - oświadczyła europejska centrala piłkarska.
REKLAMA
Jak donoszą media, pierwsza edycja Superligi ma się odbyć już w 2025 roku.
- Liga Konferencji: AZ Alkmaar... nie akceptuje symbolicznej kary od UEFA. Holendrzy będą się odwoływać
- Liga Konferencji: kibice Legii zwrócili się do władz UEFA. "Karawana jedzie dalej"
- Piłkarskie mistrzostwa świata odbędą się w Polsce! Gianni Infantino ogłosił decyzję FIFA
JK/PAP/X
REKLAMA