Grzegorz Kuczyński o działaniach Białorusi: destabilizacja granicy UE
- Najważniejsza jest destabilizacja granicy Polski i Unii Europejskiej. To nie Łukaszenka wymyślił sobie wojnę hybrydową z Polską, Litwą czy Łotwą. Niewątpliwie mamy do czynienia z agresją białorusko-rosyjską. Łukaszenka jest tu w dużej mierze wykonawcą instrukcji płynących z Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. międzynarodowych.
2021-10-05, 09:35
Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a półtora tysiąca osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. We wrześniu zanotowano 7535 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski.
Powiązany Artykuł
Dr Jacek Raubo o sytuacji na granicy z Białorusią: presja migracyjna nie zniknie
Grzegorz Kuczyński, komentując sytuację na granicy z Białorusią, zwracał uwagę, że należy brać pod uwagę prowokacje, których celem będzie wywołanie nadmiernej reakcji strony polskiej. - Słyszymy informacje o prowokacyjnych zachowaniach białoruskich pograniczników, ale i innych służb czy formacji wojskowych. Obawiam się, że w kolejnym kroku, po tej grze emocjami dzieci na granicy, mogą niestety paść strzały - stwierdził.
Jak ocenił, Łukaszenka jest zdesperowany w swoich działaniach. - Jeśli nawet nie są to jego rozkazy, to Łukaszenka i jego ludzie konsultują się na bieżąco z bardziej doświadczonymi kolegami z Moskwy, czego dowodem wizyta szefa Państwowego Komitetu Granicznego, weterana KGB, w Rosji, a w tym czasie prywatna wizyta Łukaszenki w Soczi - zauważył i dodał, że niewątpliwie mamy do czynienia z koordynacją działań Białorusi i Rosji. - Decydującym czynnikiem nie jest Mińsk i Łukaszenka, tylko Moskwa i Putin - wskazywał gość audycji.
Posłuchaj
Ekspert zwracał uwagę, że w szerszym kontekście mamy do czynienia z ofensywą wobec Polski. - Polska zmuszona jest do walki na kilku frontach. Pomysł, żeby powstał w Polsce sektor energetyki atomowej, też wywołuje ostre reakcje naszych partnerów, głównie zza Odry. Mamy ciągle konflikt z eurokratami z Brukseli czy sprawę Turowa. Z drugiej strony jest presja na wschodnią granicę. Nasze władze muszą prowadzić poważne działania na kilku odcinkach - stwierdził.
REKLAMA
- Odzyskiwanie suwerenności i decyzyjności przez państwo polskie to jedno, rozwój gospodarczy Polski musi budzić niepokój, staniemy się za chwile jednym z najważniejszych graczy w UE, a za potęgą ekonomiczną idą wpływy polityczne. Drugą kwestią jest aktywność Polski w wymiarze regionalnym - tłumaczył Grzegorz Kuczyński.
Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.
Tydzień temu, w środę, Andrzej Duda podpisał i przesłał do Sejmu wniosek ws. wyrażenia zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na jego przedłużenie.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Grzegorz Kuczyński
REKLAMA
Data emisji: 05.10.2021
Godzina emisji: 07.47
PR24/ka
REKLAMA