X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Fabryka myśli Jana Pawła II". Papież Polak i nauka

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 15:15
- Jan Paweł II, poza tym, że był teologiem, był również żywo zainteresowany problemami nauki. Spotykał się z naukowcami, uczulając ich, by byli ludźmi służącymi prawdzie i społeczeństwu - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bartosz Wieczorek z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Audio
  • Bartosz Wieczorek o podejściu Jana Pawła II do nauki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jam Paweł II
Jam Paweł IIFoto: giulio napolitano/Shutterstock

Jan Paweł II 1200.jpg
Jan Paweł II - serwis specjalny

Jan Paweł II był naukowcem, przez 20 lat wykładowcą etyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i po wyborze na Stolicę Piotrową wielokrotnie spotykał się z naukowcami, rektorami uniwersytetów i interesował się rozwojem współczesnej nauki. Zainicjował unikalny jak na swoje czasy cykl spotkań z najwybitniejszymi intelektualistami XX wieku, które odbywały się w Castel Gandolfo. Papież na tych nieformalnych spotkaniach z reguły nie zabierał głosu, ale jego głównym zamiarem było stworzenie przestrzeni dla wolnej wymiany myśli. Spotkania te owocowały tym, że Jan Paweł II korzystał z tej wiedzy, pisząc takie teksty jak Encyklika "Fides et ratio", która jest poświęcona równowadze między wiarą i rozumem, nauką i teologią.

- Papież wielokrotnie podkreślał, że rozłam między nauką i wiarą jest rzeczą dotkliwą dla kultury. Uważał, że to powoduje rozdźwięk, w którym człowiek źle funkcjonuje. Tworzy pewne rozdwojenie prawdy na naukową i religijną - mówił gość audycji. - Jan Paweł II pragnął, aby kultura i nauka była integralna. Chciał, żeby nauka, teologia, wiedza i rozum tworzyły pewien spójny system.

Jak podkreślił Bartosz Wieczorek, dla Jana Pawła II najważniejsze było to, czy nauka lub religia sprzyjają rozwojowi człowieka. Podkreślał rolę nauki w życiu społecznym, ale też pragnął, aby zwracała ona uwagę na potrzeby człowieka. - Taka nauka nie traci nic ze swojej naukowości, według Jana Pawła II, a wręcz zyskuje, bo stanowi komplementarne opisanie człowieka. Dzięki połączeniu nauk teologicznych i humanistycznych otrzymujemy pewien obraz człowieka, który go nie wyczerpuje, ale jest najlepszą drogą do poznania, kim jest - wyjaśnił gość "Kwadransa bez muzyki".

W audycji wysłuchaliśmy również wypowiedzi abp. Józefa Życińskiego i siostry Zofii Zdybickiej.

***

Cykl "Fabryka myśli Jana Pawła II" składał się będzie z dwunastu odcinków. Celem audycji, nadawanej w Roku Jana Pawła II, jest prezentacja myśli papieża Polaka w kontekście współczesnych dyskursów kulturowych. Zaproszeni naukowcy i intelektualiści będą zastanawiać się nad aktualnością myśli Jana Pawła II i odnosić ją do palących problemów nowoczesności jak: kwestia feministyczna, obecność religii w życiu społecznym, nierówności społeczne, ekologia, edukacja i wychowanie itp.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 15.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Jej waga i przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 17:01
- W chwili wyboru Karola Wojtyły na papieża zaczął się przełom, zmieniła się jakość życia ludzi, którzy jak spragnieni wody oczekiwali zmian. Jan Paweł II nie przyjechał do ojczyzny z pielgrzymką sentymentalną. Przywiózł wszystkim wielkie przesłanie - mówił w Dwójce ks. Andrzej Majewski.
rozwiń zwiń