Gumo ujawnia zwierzenia Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 10:47
- Do zawartości tych listów, jak do wszystkiego co napisał, trzeba podchodzić z ostrożnością. Bo był mistrzem w planowaniu kariery literackiej i swojego życia po życiu - mówił w Dwójce Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza.
Audio
  • Tomasz Tyczyński o wystawie listów Gombrowicza: "Och, Gumo, żebyś Pan wiedział" (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Przemysław Stępień o festiwalu filmów afrykańskich "Afrykamera" (Poranek Dwójki/Dwójka)
Witold Gombrowicz na premierę dramatu Iwona, księżniczka Burgunda czekał blisko 20 lat
Witold Gombrowicz na premierę dramatu "Iwona, księżniczka Burgunda" czekał blisko 20 latFoto: Wikimedia Commons/fot. Bohdan Paczowski/ Public domain

"Och, Gumo, żebyś Pan wiedział" to tytuł wystawy w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, która upamiętnia 50. rocznicę opuszczenia przez pisarza Argentyny. W kraju tym Gombrowicz spędził 24 lata, w okresie od sierpnia 1939 roku do kwietnia 1963.

Na wystawie będzie można zobaczyć oryginały listów Witolda Gombrowicza do argentyńskiego przyjaciela Juana Carlosa Gomeza. - Poznali się w kawiarni w 1956. Gomez od początku przeczuwał, że ta znajomość zaważy na jego życiu - opowiadał w "Poranku Dwójki" Tomasz Tyczyński. Argentyński przyjaciel autora "Trans-atlantyku" na długie lata stał się powiernikiem tajemnic pisarza, a także jego naśladowcą, jeśli chodzi o poczucie humoru i styl bycia.

- Pan Gomez przejął po Gombrowiczu skłonność do żartowania sobie z innych. Przy zakupie tej korespondencji wręcz podejrzewałem, że tłumacz, który nam pomagał, źle tłumaczy jego listy - wspominał gość Marcina Pesty.

W listach do Gumo Gombrowicz pisze o chorobach, które go męczą, ale też otwarcie mówi o swojej orientacji seksualnej. Więcej na temat ich zawartości w nagraniu audycji.

Otwarcie wystawy "Och, Gumo, żebyś Pan wiedział" odbędzie się 8 kwietnia.

W audycji rozmawialiśmy także o Festiwalu Filmów Afrykańskich, " Afrykamera 2013" . W tym roku organizatorzy skupiają się na Senegalu, kraju, z którego pochodzi ojciec kina afrykańskiego - Ousmane Sembene, reżyser m.in. filmu "Moolaadé", nagrodzonego dwoma nagrodami w Cannes w 2004 roku. O festiwalu opowiadał jego dyrektor artystyczny, Przemek Stępień.
Poza tym w Poranku: "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenka z rekomendacją" (tym razem swoje ulubione piosenki poleca Leszek Mądzik). W poniedziałek reżyser polecał utwór Anny Marii Jopek.

Jak zwykle zapraszaliśmy również do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia".
Program prowadził Marcin Pesta.
8 kwietnia (poniedziałek)

Czytaj także

Rita Gombrowicz: "Mąż był poetą na co dzień"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 15:55
Niestrudzona propagatorka twórczości autora "Operetki" była gościem w Studiu im. W. Szpilmana, w którym spotkała się z dziennikarzami Dwójki i publicznością.
rozwiń zwiń