Zmierzch mistrzów, siła w różnorodności. 2013 w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 10:32
- Trudno jest mówić o przedstawieniu, które wszystko by przyćmiło. Na szczęście widzowie mają co oglądać - ostatnie dwanaście miesięcy w polskim teatrze podsumował w Dwójce Jacek Wakar.
Audio
  • Teatralne podsumowanie roku 2013 przez Jacka Wakara (Wybieram Dwójkę)
zdjęcie z przedstawienia Podróż zimowa w Teatrze Polskim w Bydgoszczy
zdjęcie z przedstawienia "Podróż zimowa" w Teatrze Polskim w BydgoszczyFoto: materiały prasowe Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Redaktor Dwójki zwracał uwagę, że podsumowywanie roku w teatrze jest działaniem trudnym, ponieważ teatr rządzi się prawem sezonów, a więc cezura końca roku jest nie do końca naturalna.

- To co najważniejsze w tym sezonie, wydarzyło się pewnie jeszcze w roku 2012. Mieliśmy przedstawienie "Nietoperz” w TR Warszawa. Chyba już w nowym roku odbyła się premiera "Ja, Piotr Rivière” Agaty Dudy-Gracz w Teatrze Capitol we Wrocławiu.

Wśród najciekawszych ubiegłorocznych spektakli Jacek Wakar wymienił również "Podróż zimową", koprodukcję Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Łodzi, oraz "Kabaret warszawski" Krzysztofa Warlikowskiego.

- Wszystko przyćmiła jednak śmierć Sławomira Mrożka, jednego z najważniejszych polskich dramaturgów powojennych. Kończy się czas wielkich mistrzów w teatrze. W roku 2012 pożegnaliśmy Jerzego Jarockiego. Dodatkowa absencja Krzysztofa Lupy powoduje, że nie mamy w polskim teatrze mistrzów tej miary. Trudno jest mówić o przedstawieniu, które wszystko by przyćmiło...

Więcej w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Dwójka Jacek Wakar TEATR
Czytaj także

Teatr Polski w czasach stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 19:00
W cyklicznej audycji poświęconej historii Teatru Polskiego profesor Barbara Osterloff opowiedziała tym razem o pierwszych latach po II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Polski – wyspa w morzu ruin

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 16:40
Według świadectwa Stanisławy Mrozińskiej, autorki książki "Teatr wśród ruin Warszawy", stan budynku był wstrząsający. Pierwsze powojenne lata okazały się dla Teatru Polskiego okresem, kiedy stał się on narzędziem i ofiarą historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Wiśniewska ciągle boi się źle zagrać

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 18:00
- Nie chcę żeby ludzie powiedzieli, że się powielam. W związku z tym nad każdą rolą pracować chcę zgodnie z własnym sumieniem i wyczuciem - opowiadała w Dwójce Ewa Wiśniewska, ceniona aktorka teatralna i filmowa.
rozwiń zwiń