"Pasożyty potrafią zrobić z człowieka demona szos"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 15:55
- One mogą zmieniać naszą osobowość, chociażby poprzez wpływanie na naszą gospodarkę hormonalną - mówił w Dwójce dr nauk med. Piotr Borkowski.
Audio
  • Dr nauk med. Piotr Borkowski o współczesnej wiedzy na temat pasożytów (Wybieram Dwójkę)
Toksoplazmoza we krwi
Toksoplazmoza we krwiFoto: Shutterstock/Kateryna Kon

Myślimy o pasożytach jak o mało znaczących organizmach, tymczasem potrafią one sterować zachowaniem swoich żywicieli. Od niedawna na całym świecie trwają prace badające wpływ rozmaitych owadów, bakterii i wirusów na zachowania zwierząt – w tym człowieka. Ich wyniki zbiera w swojej książce "Pasożyty w twoim mózgu" Kathleen McAuliffe. Publikacja ta była punktem wyjścia do rozmowy z dr. nauk med. Piotrem Borkowskim.

Gość audycji przyznał, że w temacie pasożytów pojawia się więcej sensacji, niż realnych możliwości wykorzystywania ich przez ludzkość. Jako najbardziej efektowny i zbadany wpływ pasożytów na ludzką psychikę podał sytuację zakażenia toksoplazmozą, która zwiększa produkcję testosteronu. - Osoby pod jej wpływem są skłonne do ryzykownych zachowań, a kobiety dwa razy częściej rodzą chłopców niż dziewczynki.

Jako przykład pozytywnego pasożyta w medycynie dr Borkowski podał włosogłówkę świńską. - Jesteśmy nią zarażani, żeby zmniejszyć nadmierną odpowiedź immunologiczną organizmu w skrajnych przypadkach astmy oskrzelowej.

W audycji rozmawialiśmy o pasożytach, które nas zabijają i tych, które starają się nam nie szkodzić. Dr Borkowski wyjaśnił też, dlaczego epidemie są dowodem na niedoskonałość pasożytów.

***

Rozmawiał: Michał Nowak

Gość: dr nauk med. Piotr Borkowski

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 

Materiał został wyemitowany w audycji  Wybieram Dwójkę.

bch/pg