Anna Brzezińska: symbolika Fryderyka Chopina jest w nas silnie zakorzeniona

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:46
- Projektowanie plakatu związanego z Chopinem jest trudne. Mamy skojarzenie z jego portretem, Żelazową Wolą i wierzbami, jesienią. Artysta ma więc za zadanie stworzyć plakat tak, że kiedy na niego patrzymy, to właściwie nie potrzebujemy już napisów. I właśnie takie plakaty będziemy pokazywać - mówiła w Dwójce Anna Irena Brzezińska z Galerii SPOT W., gdzie można oglądać wystawę "Muzyka Chopina".
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
06:16 Wybieram Dwójkę 29.09.2021 Muzyka Chopina.mp3 Anna Irena Brzezińska o wystawie "Muzyka Chopina" w Galerii SPOT W. (Wybieram Dwójkę)

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

"Muzyka Chopina" to wystawa, która towarzyszy XVIII Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Możemy na niej zobaczyć ponad 40 plakatów, zgromadzonych w Galerii SPOT W. na warszawskiej Pradze, a ich główną inspiracją była muzyka znakomitego pianisty i kompozytora. Większość z nich pochodzi z kolekcji Jerzego Brukwickiego, który jest również kuratorem wystawy.

- Pan Jerzy sam dokonał tego wyboru - mówiła Anna Irena Brzezińska. - Skupiliśmy się głównie na tym, żeby plakat pokazywał muzykę Chopina. Taki jest też tytuł naszej wystawy i jest to przekrój plakatu, począwszy od lat 80., aż do teraz - tłumaczyła.

Czytaj też:

Twórcami zaprezentowanych dzieł są m.in. Jan Bajtlik, Karol Śliwka, Roman Kalarus, Piotr Młodożeniec. - Mamy taką superligę twórców polskiego plakatu, zwłaszcza muzycznego. Szczególnie Rosław Szaybo, który również projektuje plakaty na Konkurs Chopinowski - zaznaczyła założycielka galerii. - Ci artyści tworzą dzieła o różnej tematyce, ale ponieważ Chopin jest bardzo bliski wszystkim Polakom, jest to dla nich zadanie wyjątkowe, bo niesie za sobą konieczność stworzenia plakatu o tak ważnej dla nas, Polaków, postaci.

Jak podkreśliła Anna Irena Brzezińska, ta wystawa ma pokazać różne podejście do tematu Chopina i jego muzyki. - Przykładem jest plakat Jana Bajtlika. Jest na nim portret Chopina, jednak karykaturalnie przerobiony, bardzo kolorowy. Mamy też plakat, który jest wręcz komiksowy: Chopin jest na nim przedstawiony jako młody człowiek w bluzie. Ten plakat związany jest z festiwalem Szalone Dni Muzyki, no więc jest i szalony Chopin. Muzyka Fryderyka Chopina jest bardzo bogata, stąd też nie wszystkie plakaty są melancholijne.

Wystawę można oglądać w Galerii SPOT W. do 16 października.

***

Tytuł audycji: 

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołlk

Gość: Anna Irena Brzezińska (Galeria Sztuki SPOT/W.)

Data emisji: 29.09.2021

Godzina emisji: 16.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

am

Czytaj także

"Wielka gra. Rzecz o Konkursach Chopinowskich". Wspomnienia Jerzego Waldorffa

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:11
W tygodniu (27.09-1.10) w cyklu "To się czyta" przypomnieliśmy głośną książkę legendarnego krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa - "Wielka Gra - rzecz o Konkursach Chopinowskich", której nowe wydanie, ze wstępem i dodatkowym rozdziałem Jacka Hawryluka, ukazało się nakładem wydawnictwa ZNAK. Czytał Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert e-moll Chopina. Dzieło, które przynosi szczęście

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 17:00
W audycji "Chopin osobisty" po raz ostatni spotkaliśmy się przed Konkursem Chopinowskim.
rozwiń zwiń