"Dwa Teatry" 2023. Michał Zdunik: przeprowadzamy słuchacza przez losy konkretnych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 17:30
 - Od czasu do czasu lubię zająć się słuchowiskiem historycznym, dzięki temu mogę odejść od zwiewnej, metafizycznej poetyki. Z konkretem się inaczej pracuje, to zawsze jest bardzo ciekawa przygoda - mówił w Dwójce Michał Zdunik, reżyser słuchowiska "Praski Rejtan", które zostało zakwalifikowane do konkursu podczas tegorocznego festiwalu "Dwa Teatry".
Michał Zdunik
Michał ZdunikFoto: Przemysław Chmielewski/PR
  • W audycji "Wybieram Dwójkę" gościliśmy w Zamościu, gdzie rozpoczęła się 22. edycja festiwalu "Dwa Teatry", jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. 
  • Piątek 16 czerwca to pierwszy dzień przesłuchań konkursowych.
  • Zakwalifikowano do nich w sumie ponad 20 słuchowisk radiowych i 16 spektakli telewizyjnych.

Poza konkursem w programie festiwalowym znalazły się również koncerty, spotkania z twórcami oraz wydarzenia związane z tegorocznymi patronami "Dwóch Teatrów" - Aleksandrem Fredrą i Gustawem Holoubkiem.

Młodzi muszą podejmować ważne decyzje

O wielkim święcie radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej rozmawialiśmy z Michałem Zdunikiem, dramatopisarzem, reżyserem, eseistą, kompozytorem muzyki teatralnej. Artysta realizował niedawno spektakl radiowy "Matka odchodzi", który miał swoją premierę na antenie Dwójki. Wyreżyserowane przez niego słuchowisko pt. "Praski Rejtan" zostało zakwalifikowane do festiwalowego konkursu. - Z tym tekstem przyszedł do mnie Piotr Zaremba. Akcja dzieje się tuż po wojnie, w czasie niepewności w Polsce. Trochę mi to przypomina "Popiół i diament" Jerzego Andrzejewskiego, gdy młodzi ludzie muszą podejmować ważne decyzje: czy układać się z nową władzą, czy jednak nadal walczyć - mówił w Dwójce reżyser.

Przeprowadzić słuchacza przez losy konkretnych bohaterów

Dodał, że największym wyzwaniem była adaptacja tekstu. - Dla mnie jako reżysera najważniejsze jest, aby nawet trochę zrezygnować z warstwy historycznej i przeprowadzić słuchacza przez losy konkretnych bohaterów - podkreślił Michał Zdunik.

Trochę jak komponowanie muzyki do filmu

Opowiadał również o muzyce w słuchowisku. - Czasami trzeba zaimprowizować do nagranych już słów. Widzimy energię aktorów, wiemy, jak długi ma być dany temat. To trochę jak komponowanie muzyki do filmu, bezpośrednio pod nagraną już scenę - opisywał rozmówca Katarzyny Hagmajer-Kwiatek.


Posłuchaj
14:59 2023_06_16 16_29_16_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Michał Zdunik: chcę przeprowadzić słuchacza przez losy konkretnych bohaterów (Wybieram Dwójkę)

 

Wszystkich słuchaczy i miłośników teatru zapraszamy do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia. 


XX Festiwal "Dwa Teatry" w ZamościuXXII Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Michał Zdunik (reżyser, muzyk i kompozytor), Piotr Zaremba (dziennikarz, pisarz)

Data emisji: 16.06.2023

Godzina emisji: 16.30

mo

Czytaj także

Dwójka na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 15:00
Od 16 do 19 czerwca w Zamościu odbylo się wielkie święto teatru - XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Dwójka informowała o festiwalowych wydarzeniach oraz zapraszała na specjalne audycje nadawane na żywo z Zamościa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Kukuła: Festiwal Dwa Teatry chce mówić o sprawach najważniejszych

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 18:00
- Sztuka zawsze opowiada o świecie i o ludziach. W Teatrze Polskiego Radia powstaje rocznie ponad 100 słuchowisk, które stanowią przenikliwy portret nas samych, naszej świadomości językowej. Każdy twórca bierze odpowiedzialność za świat, który powołuje do życia - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń