Norweska muzyka elektroniczna narodziła się w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 20:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" zaprosiliśmy na kolejny koncert z cyklu "Eastern Waves", podczas którego Maja Ratkje i zespół Małe Instrumenty złożą hołd fenomenowi Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Audio
  • Norweska muzyka elektroniczna narodziła się w Warszawie (Wybieram Dwójkę)
  • Monika Pilch rozmawia z Uwe Radem (Wybieram Dwójkę)
  • Zaproszenie na monograficzną wystawę Henryka Musiałowicza (Wybieram Dwójkę)
  • Dawid Dziedziczak rozmawia z uczestnikami debaty "Unia - Obywatel - Człowiek" (Wybieram Dwójkę)
Maja Ratkje
Maja RatkjeFoto: Heiko Purnhagen (materiały promocyjne)

- To będą dwie prezentacje połączone wspólnym tematem i źródłem inspiracji - mówił  rozmowie z Adamem Suprynowiczem Michał Mendyk ze współpracującej z Dwójką Fundacji 4.99 - Znakomita norweska kompozytorka, wokalistka i specjalistka od dawnej, analogowej technologii przedstawi suitę zainspirowana utworami Eugeniusza Rudnika. Z kolei Małe Instrumenty opowiedzą, poprzez cykl autorskich kompozycji, rodzaj alternatywnej historii Studia Eksperymentalnego - dodał.

Dla programu koncertów, który odbędą się 5 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, nie bez znaczenia jest wątek współpracy polsko-norweskiej. Okazuje się, że dwaj pionierzy tamtejszej muzyki elektronicznej - Arne Nordheim i Kåre Kolberg - debiutowali w latach sześćdziesiątych właśnie w Warszawie. W czwartkowy wieczór będzie miała premiera płytowej monografii pierwszego z tych dwóch klasyków muzyki norweskiej. W przyszłym roku opublikowane zostaną natomiast nagrania Kåre Kolberga i Maji Ratkje. A w 2015 - europejska trasa koncertowa promująca cały projekt.

Projekt "Eastern Waves: Warszawa Oslo" został objęty przez Program Drugi Polskiego Radia patronatem medialnym. Bilety na koncerty Maji Ratkje i Małych Instrumentów do nabycia w sklepie Polskiego Radia

W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy też o książce Uwe Rada "Niemen. Dzieje pewnej europejskiej rzeki”, o monograficznej wystawie Henryka Musiałowicza w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, a Dawid Dziedziczak spotkał się z uczestnikami debaty "Unia - Obywatel - Człowiek" w stołecznym Teatrze Polskim.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Eugeniusz Rudnik o pół wieku wyprzedził pomysły współczesnych didżejów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 06:00
- Byliśmy szczególnym oknem na świat. W czasie najcięższej komuny, stanu wojennego, to do nas przyjeżdżali kompozytorzy ze Szwecji, Ameryki, Francji – mówi współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, które powstało 1 listopada 1957 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olimpijskie dzieło Pendereckiego. Wspomnienie Eugeniusza Rudnika

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 14:00
- W najbardziej uroczystym momencie ceremonii otwarcia igrzysk, po złożeniu przysięgi przez sędziów, zwykle grano utwór Beethovena. W 1972 roku w Monachium w jej miejsce zabrzmiała kompozycja Krzysztofa Pendereckiego - opowiadał w Dwójce Eugeniusz Rudnik.
rozwiń zwiń