Ekspansja folku i tradycja według prof. Piotra Dahliga

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 15:30
Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" - z prof. Piotrem Dahligiem rozmawialiśmy o związkach folku z tradycją, a także przypomnieliśmy sylwetki wybranych uczestników i zwycięzców Konkursu Muzyki Folkowej.
Audio
  • Prof. Piotr Dahlig opowiada o związkach folku z tradycją (Dwójka/Źródła)
Prof. Piotr Dahlig  i Anna Meto. Koncert z cyklu Muzyczna Scena Tradycji, 26 kwietnia 2015 r
Prof. Piotr Dahlig i Anna Meto. Koncert z cyklu Muzyczna Scena Tradycji, 26 kwietnia 2015 rFoto: Grzegorz Śledź

Prof. Piotr Dahlig jest postacią szczególną dla polskiej etnomuzykologii i muzyki folkowej. To naukowiec, który z niezwykłą wrażliwością, skrupulatnością i poczuciem misji zajmuje się dziedziną, którą najogólniej można nazwać kulturą ludową.

- Folk zaistniał w późnych dekadach XX wieku. Równocześnie rozwijał się kierunek młodego romantyzmu w muzyce współczesnej, zaczynała mieć rangę rekonstrukcja muzyki dawnej a w muzyce klasycznej cenione były brzmienia oryginalne. Folk wyrósł na fali powrotu do źródeł. Przyśpieszone przemiany kulturowe zawsze wymagają potrzebę zatrzymania się i spojrzenia wstecz w celu przywrócenia naturalnej percepcji. Muzyka folkowa preferuje brzmienia naturalne i akustyczne, to jest jej przekaz – tłumaczył w Źródłach prof. Piotr Dahlig. – Jest to element międzynarodowej kultury muzycznej, a to, co stało się w Polsce jest efektem przemian politycznych. Pewna swoboda ekspresji była już wtedy oczywistością. W latach 80. pojawiały się pierwsze próby trawestacji muzyki folkowej w naszym kraju, a właściwy wybuch pomysłów nastąpił w latach 90. Ruch folkowy ma już historię co najmniej jednego pokolenia, dlatego mógłbym już mówić o stylu muzyki folkowej, który wyróżnia się olbrzymią różnorodnością.

Jak tłumaczył gość audycji, folk stopniowo rozrasta się w muzykę globalną, kontestującą mainstream. Nie jest to muzyka całkowicie zdeterminowana przez komercję, ma dużo do przekazania słuchaczowi i z tego względu jest niezwykle cenna. Problemem jest jej relacja do źródła, ponieważ jest czynnikiem przetwarzającym minione tradycje muzyczne. 

Zapraszamy do odsłuchania całości audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: prof. Piotr Dahlig (muzykolog, etnomuzykolog)

Data emisji: 14.05.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at