Wybrano nowych przewodniczących komisji sejmowych. Zobacz, kim są

Dziś odbyły się inauguracyjne posiedzenia 27 z 29 stałych komisji sejmowych. W ich trakcie wybrano przewodniczących oraz wiceprzewodniczących. Najwięcej, bo 16 szefów komisji będzie mieć klub Prawa i Sprawiedliwości, 12 stanowisk przypadło opozycji. Komisja etyki będzie miała rotacyjnego przewodniczącego. 

2019-11-14, 15:40

Wybrano nowych przewodniczących komisji sejmowych. Zobacz, kim są
Sejm RP. Foto: Artur Bogacki/ Shutterstock

Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć 16 przewodniczących komisji sejmowych. Komisją Finansów Publicznych pokieruje Henryk Kowalczyk. Mandat poselski sprawuje on piątą kadencję. Kowalczyk z wykształcenia jest matematykiem. Tytuł magistra uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2018 roku pełnił funkcję ministra środowiska. W ostatnim rządzie PiS był również przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów, natomiast w latach 2006-2007 był wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi. 

Były minister energii Krzysztof Tchórzewski został wybrany na przewodniczącego komisji gospodarki i rozwoju. Obecna kadencja będzie dla niego siódmą w ławach poselskich. Tchórzewski w przeszłości był również wiceministrem transportu i gospodarki morskiej (1997-2001) oraz wiceministrem gospodarki (w 2007 roku). Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. 

Powiązany Artykuł

zaprzysiężenie Sejm PAP 1200.jpg
Nowi przewodniczący sejmowych komisji. Znamy nazwiska

Przewodniczącym komisji Obrony Narodowej został Michał Jach. W ławach poselskich zasiada on od czterech kadencji. Jach jest majorem w stanie spoczynku. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Na ostatniej ze wspomnianych uczelni ukończył ekonomię. 

Szefem komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa został Marek Suski. Przez ostatnie dwa lata kierował on pracami Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. Marek Suski jest współtwórcą Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości tworzył także Porozumienie Centrum braci Kaczyńskich. Mandat poselski sprawuje szóstą kadencję.

REKLAMA

Wygrała z Grzegorzem Schetyną

Mirosława Stachowiak-Różecka obejmie przewodnictwo w komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Dla posłanki PiS będzie to druga kadencja w ławach poselskich. Wcześniej Stachowiak-Różecka trzykrotnie sprawowała mandat radnej miejskiej Wrocławia. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskała 91236 głosów, co było najlepszych wynikiem w okręgu, tym samym pokonała przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę.  

Pracami komisji sprawiedliwości i praw człowieka pokieruje Marek Ast. Z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył studia w tym zakresie na Uniwersytecie Wrocławskim. Mandat poselski sprawuje od pięciu kadencji. W 2006 roku przez kilka miesięcy sprawował urząd wojewody lubuskiego. W przeszłości zasiadał również w sejmiku województwa lubuskiego oraz przez 14 lat pełnił urząd burmistrza Szlichtyngowej. 

Przewodniczącym komisji rolnictwa i rozwoju wsi został Robert Telus. Z wykształcenia jest inżynierem, ukończył Politechnikę Krakowską. Mandat poselski sprawuje czwartą kadencję. W przeszłości był m.in. prezesem Akcji Katolickiej i dyrektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. W poprzednich kadencjach zasiadał w komisji rolnictwa i rozwoju wsi. 

Powiązany Artykuł

duda_morawiecki1200.jpg
Prezydent powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu

Szefem komisji spraw zagranicznych został Zbigniew Rau. Obecna kadencja jest jego pierwszą w ławach poselskich. W przeszłości pełnił również mandat senatora w Senacie VI kadencji. Rau jest nauczycielem akademickim, profesorem nauk prawnych, profesorem zwyczajnym, kierownikiem Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a Uniwersytetu Łódzkiego.

REKLAMA

Przewodniczącym komisji kultury i środków przekazu został Piotr Babinetz. To doświadczony parlamentarzysta, dla którego obecna kadencja będzie czwartą w ławach poselskich. W przeszłości Babinetz zasiadał w sejmiku województwa podkarpackiego, był także radnym miasta Krosno. 

Komisją zdrowia pokieruje Tomasz Latos. Z wykształcenia jest lekarzem laryngologiem. Ukończył Akademię Medyczną w Poznaniu. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. Mandat poselski sprawuje piątą kadencję. 

Czwarta kadencja wiceministra

Kazimierz Smoliński został wybrany na przewodniczącego komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W Sejmie poprzedniej kadencji Smoliński pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji śledczej do spraw VAT. W latach 2015-2018 był wiceministrem infrastruktury i budownictwa. Mandat poselski sprawuje czwartą kadencję. 

Przewodniczącym komisji Spraw Kontroli Państwowej został Wojciech Szarama. Z wykształcenia jest adwokatem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mandat poselski sprawuje od sześciu kadencji.

REKLAMA

Szefem komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej została Iwona Arent. W Sejmie poprzedniej kadencji zasiadała m.in. w komisji śledczej do spraw Amber Gold. Jest absolwentką Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, gdzie ukończyła politologię i nauki społeczne. Mandat poselski sprawuje od pięciu kadencji. 

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_rząd_PAP.jpg
Rzecznik prezydenta podał datę powołania nowego rządu Mateusza Morawieckiego

Komisji Polityki Senioralnej będzie przewodziła Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Z wykształcenia jest nauczycielką. W Sejmie zasiada od dwóch kadencji. W przeszłości przez trzy kadencja pełniła mandat radnego miejskiego we Włocławku.  

Tomasz Ławniczka został przewodniczącym komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Z wykształcenia jest on nauczycielem. W latach 2010-2015 był wicestarostą ostrowskim. Mandat poselski sprawuje drugą kadencję. 

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości będzie również przewodniczącym komisji do spraw służb specjalnych. Jej skład osobowy poznamy w późniejszym terminie. Wtedy też wybrany zostanie jej przewodniczący. 

REKLAMA

Sześć komisji dla Koalicji Obywatelskiej

Koalicji Obywatelskiej przypadło 6 komisji. Paweł Olszewski pokieruje komisją Infrastruktury. W ławach poselskich zasiada on piąta kadencję. W rządzie Ewy Kopacz pełnił urząd wiceministra infrastruktury i rozwoju. Olszewski ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Przewodniczącym komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii został Jan Grabiec. Mandat poselski sprawuje on od dwóch kadencji. W poprzedniej kadencji pełnił on funkcję rzecznika prasowego klubu Platformy Obywatelskiej. W latach 2006-2015 sprawował funkcję starosty legionowskiego, natomiast w 2015 roku został wiceministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz. 

Robert Tyszkiewicz z Koalicji Obywatelskiej został przewodniczącym komisji Łączności z Polakami za Granicą. Dla tego polityka będzie to piąta kadencja w ławach poselskich. W przeszłości Tyszkiewicz był między innymi wiceprzewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych. Wchodzi w skład zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej.

Ireneusz Raś objął funkcję przewodniczącego komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Raś przewodził tej komisji również w Sejmie VIII kadencji. Mandat poselski sprawuje od pięciu kadencji. W przeszłości należał do Porozumienia Centrum oraz Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie jest członkiem Platformy Obywatelskiej.  

REKLAMA

Powiązany Artykuł

duda morawiecki pap 1200.jpg
"Więcej ekspertów, mniej polityków". Prof. Kazimierz Kik o nowym rządzie

Sławomir Piechota będzie przewodniczącym komisji do Spraw Petycji. Piechota jest posłem już po raz piąty. Funkcję przewodniczącego komisji do Spraw Petycji sprawował również w poprzedniej kadencji. 

Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej pokieruje również pracami komisji Ustawodawczej. Funkcję tę otrzymał Arkadiusz Myrcha. Nowy przewodniczącym komisji ustawodawczej ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mandat poselski będzie sprawował drugą kadencję. 

Trzech szefów komisji dla Lewicy 

Wanda Nowicka będzie przewodnicząca komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Wanda Nowicka wróciła do Sejmu po 4 letniej przerwie. W Sejmie VII kadencji pełniła funkcję wicemarszałka. Nowicka z wykształcenia jest filologiem klasycznym. Wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Warszawskim. Nowicka jest feministką. 

Magdalena Biejat objęła stanowisko przewodniczącej komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Biejat jest debiutantką w ławach sejmowych. W 2015 roku wstąpiła do Partii Razem, przemianowanej w 2019 roku na Lewicę Razem. Jest tłumaczką literatury hiszpańskojęzycznej.

REKLAMA

Wiesław Szczepański będzie szefem komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Z wykształcenia jest ekonomistą, ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Dla Szczepańskiego będzie to piąta kadencja w ławach poselskich. W ostatnim czasie pełnił funkcję przewodniczącego sejmiku wielkopolskiego. W latach 2004-2005 był wiceministrem infrastruktury. 

Powiązany Artykuł

senat pap 1200.jpg
Senat wybrał przewodniczących komisji senackich oraz ich składy osobowe

PSL z trójką przewodniczących 

Funkcję przewodniczącego w trzech komisjach obejmą przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego-Koalicji Polskiej. Marek Sawicki został przewodniczącym komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Sawicki to były minister rolnictwa i rozwoju wsi. Funkcję tę pełnił dwukrotnie w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Sawicki jest jednym z najbardziej doświadczonych posłów obecnej kadencji. Mandat poselski sprawuje niezmiennie od 26 lat.  

Urszula Pasławska pokieruje komisją Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Pasławska jest wiceprezesem PSL. W latach 2012-2015 pełniła funkcję podsekretarza stanu w ministerstwie skarbu państwa. Mandat poselski sprawuje od trzech kadencji.

Stanisław Tyszka został przewodniczącym komisji do Spraw Unii Europejskiej. W Sejmie VIII kadencji, która była dla niego pierwszą w ławach poselskich, pełnił funkcję wicemarszałka izby z ramienia Kukiz'15. Tyszka jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia w zakresie filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim i socjologii na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jest doktorem nauk humanistycznych. Tytuł ten uzyskał na Wydziale Historii Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.

REKLAMA

MF, PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej