Federacja Konsumentów przestrzega przed pułapkami firm pożyczkowych

„Chwilówki”, czyli szybkie pożyczki udzielane poza systemem bankowym łączy jedno – wysokie opłaty, za ich udzielenie, które ponoszą konsumenci – mówi Piotr Czapulonis, prawnik z Federacji Konsumentów.

2013-12-18, 18:10

Federacja Konsumentów przestrzega przed pułapkami firm pożyczkowych
. Foto: sxc.hu

Oprócz wysokich opłat są też inne niedogodności. -  To są także wysokie opłaty windykacyjne, które są nakładane w przypadku zaległości i braku spłaty w terminie, mówi Czepulonis.

Federacja Konsumentów przeanalizowała wiele wzorców umów, które podpisują klienci firm pożyczkowych. Okazało się, że są one pełne pułapek, na które mogą natknąć się klienci takich firm.

Konsumenci nie mają wiedzy, są pod presją

Konsumenci są, zdaniem prawnika, w dosyć trudnym położeniu, jeśli chodzi o kontakty z zawodowymi przedsiębiorcami udzielającymi pożyczek. Dlaczego?

- Po pierwsze brakuje im wiedzy i często nie rozumieją zawieranych umów, poza tym mają dość często ciężką sytuację finansową – mówi Piotr Czepulonis.

REKLAMA

Po drugie często działają pod presją - Z naszych badań ankietowych wynika, że ponad 40 proc. osób ma problemy z bieżącą sytuacją finansową, z bieżącą zapłatą za rachunki, a taki konsument jest w trudnym położeniu – ocenia prawnik.

Potrzebna edukacja

Federacja chce przybliżyć konsumentom wiedzę na temat możliwych wzorów umów i zwrócić ich uwagę na różne rozwiązanie, które mogą pojawić się w umowach. . – Chcemy  zwrócić uwagę na ważne elementy umowy, by zwiększyć świadomość - konsumentom jest potrzebna edukacja – dodaje prawnik.

Całkowity koszt pożyczki

Na co powinniśmy uważać? - Przy podpisywaniu umów należy zwrócić uwagę na: rzeczywistą stopę oprocentowania, na prowizję, na opłaty windykacyjne, na prawo do odstąpienia od umowy, na prawo do wcześniejszej spłaty pożyczki. Musimy też mieć świadomość, jaką pożyczkę podpisujemy – wylicza przedstawiciel Federacji Konsumentów. Okazuje się np., że klienci sądzą, iż podpisują umowy jednorazowe, a są to umowy odnawialne o pożyczkę.

Firmy pożyczkowe często grają nie fair

Ze strony firm pożyczkowych dochodzi do różnego rodzaju uchybień prawnych. -  Znaleźliśmy sporo niezgodności z ustawą o kredycie konsumenckim, czy z kodeksem cywilnym. To nie jest tak, że tylko konsument jest sam sobie winien, bo nie ma odpowiedniej wiedzy.  – dopowiada. To firmy pożyczkowe naruszają prawo - mówi Czepulonis.

REKLAMA

gra

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej