Putin: rakiet nad polską granicą jeszcze nie ma, ale...

Rakiety "Iskander" w Obwodzie Kaliningradzkim, sytuacja na Ukrainie i zapowiedź ułaskawienia Chodorkowskiego - o tym rozmawiał z dziennikarzami prezydent Rosji.

2013-12-19, 18:09

Putin: rakiet nad polską granicą jeszcze nie ma, ale...

Posłuchaj

Konferencja Putina. Z Moskwy Maciej Jastrzębski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Doroczna konferencja prasowa Władimira Putina trwała 4 godziny i 5 minut.

Putin zapewnił, że Rosja jeszcze nie rozmieściła rakiet "Iskander" w enklawie graniczącej z Polską i Litwą. Dodał, że Stany Zjednoczone rozmieszczają w krajach europejskich elementy swojej tarczy antyrakietowej. Dlatego, w jego opinii, nie należy się dziwić, gdy Rosja również zacznie rozmieszczać swoje rakiety w strategicznych miejscach. W ocenie Putina, Rosja musi odpowiadać na wszystkie zagrożenia, które niesie ze sobą współczesny świat. Dlatego będzie kontynuować proces rozbudowy własnego systemu obrony przeciwrakietowej.

"Bratnia pomoc dla Ukrainy"

Odpowiadając na pytania dotyczące sytuacji na Ukrainie, Putin mówił o tym, że rosyjskie wsparcie dla tego kraju to - bratnia pomoc - za którą nic się nie kryje. Zapewniał, że - Rosja nigdy nie dławiła Ukrainy -, która znajduje się w trudnej sytuacji gospodarczej, społecznej i politycznej.  -Postanowiliśmy więc wesprzeć to państwo - powiedział Putin utrzymując, że była to główna przyczyna podpisania umów. Zadeklarował przy tym, że Rosja nie jest przeciwko integracji Ukrainy z Unią Europejską. Musi jednak bronić swojego rynku, nie może dopuścić do zalewu rosyjskiego rynku przez towary z krajów zachodniej Europy.

O sytuacji na Ukrainie - tu zobacz więcej>>>

REKLAMA

Mówiąc o obniżce cen rosyjskiego gazu, dostarczanego na Ukrainę, Putin przypomniał, że umowę w tej sprawie zawarł poprzedni rząd Ukrainy. - Kontrakt był przygotowany na takich zasadach, jak kontrakty zawierane z innymi państwami, i jest możliwa zmiana cen - powiedział prezydent Rosji. Putin skrytykował władze w Kijowie za chwiejność w podejmowaniu decyzji. Przypomniał, że Ukraina wielokrotnie narażała rosyjskie koncerny paliwowe i strategiczne zakłady przemysłowe na straty. Gospodarz Kremla tłumaczył, że dla Ukraińskiej gospodarki integracja z Unią Europejską oznaczać będzie krach.

Uwolni Chodorkowskiego?

Już po zakończeniu konferencji Putin zapowiedział podpisanie w najbliższym czasie dekretu o ułaskawieniu biznesmena Michaiła Chodorkowskiego. Przypomniał, że zgodnie z procedurą Chodorkowski powinien sam napisać prośbę o ułaskawienie. - Do tej pory tego nie robił, ale całkiem niedawno jednak podpisał taki papier, zwracając się do mnie z prośbą o ułaskawienie - poinformował gospodarz Kremla.
Adwokat Chodorkowskiego Wadim Kliuwgant twierdzi tymczasem, że nic nie wie o takiej prośbie. Obrońca spekuluje, że może ktoś napisał wniosek za Chodorkowskiego i przypomina, że sporo takich dokumentów składały różne organizacje społeczne. Sam Chodorkowski na razie nic nie wie o dyskusji wokół jego ułaskawienia, bowiem odsiaduje wyrok 13 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej na północy Rosji. - Ale jak się dowie, to na pewno będzie zadowolony - powiedział rozgłośni Echo Moskwy przedstawiciel biznesmena Nikołaj Pispanin.

Według Putina, 10 lat, które Chodorkowski spędził w koloniach karnych, to poważna kara. -On ma chorą matkę, więc uważam że można podjąć odpowiednią decyzję i w najbliższym czasie zostanie podpisany dekret o jego ułaskawieniu - dodał Władimir Putin. Zgodnie z wyrokami biznesmen wyszedłby na wolność w sierpniu 2014 roku.

Na konferencję prasową Władimira Putina przyszło ponad 1300 dziennikarzy, głównie przedstawiciele rosyjskich mediów regionalnych. Prezydent Rosji najchętniej odpowiadał na pytania dotyczące spraw socjalnych i bezpieczeństwa państwa.

REKLAMA

mc

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej