80 mld euro dla firm z Programu Horyzont 2020

W 2014 roku Komisja Europejska przeznaczy w ramach Programu Horyzont 2020 sumę 4,5 mld euro na projekty badawcze i innowacje. Firmy starające się o wsparcie będą mogły wziąć udział w 64 konkursach. Cały siedmioletni budżet Programu wynosi prawie 80 mld euro.

2013-12-20, 07:54

80 mld euro dla firm z Programu Horyzont 2020
. Foto: glowimages.com

Posłuchaj

Red. Dariusz Kwiatkowski rozmawia o dotacjach dla firm z Beatą Tylman z firmy doradczej PwC./Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

Przez najbliższe dwa lata europejscy naukowcy i innowacyjne firmy mogą konkurować o 15 mld euro. Wśród zaplanowanych mechanizmów pomocowych jest jeden, adresowany specjalnie do właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw.

– Oprócz regularnych konkursów dla przedsiębiorców na projekty badawczo-rozwojowe, gdzie buduje się konsorcja, również przewidziano instrument tylko i wyłącznie dedykowany dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Przedsiębiorca może tam aplikować indywidualnie – wyjaśnia Beata Tylman z firmy doradczej PwC.

70-proc. dofinansowanie

Pomoc finansowa jest rozłożona na etapy. Pierwsza faza to wszelkie prace przygotowawcze, studia wykonalności, biznesplany, badania rynku, budowanie strategii. Ten etap jest dofinansowany w 70 proc., ale nie więcej niż 50 tys. euro. Drugi etap to są typowe projekty badawczo-rozwojowe, również z fazami demonstracyjnymi. Można to porównać np. do działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, który się właśnie otworzył. Jest to dofinansowanie również 70-proc. Trzecia faza to finansowanie pośrednie, czyli przedsiębiorca mając już gotowy pomysł, będzie mógł pozyskać środki z Funduszy Inwestycyjnych.

Nowością jest dodanie coachingu i mentoringu, którymi mali i średni przedsiębiorcy będą objęci już od samego początku.

REKLAMA

Kryteria oceny projektów

Cały  Program Horyzont 2020 wprowadza ideę, że same tematy badawcze – a jest ich obecnie prawie 500 dla przedsiębiorców – są bardzo dokładnie sprecyzowane. KE dokładnie mówi, co chce osiągnąć, na jakim poziomie projekt powinien być na początku, co powinien osiągać w trakcie, jakie powinien dać rezultaty. –Trzeba się dobrze wpisać w dany temat badawczy. Jeśli go źle zdefiniujemy, to być może zostaje nam kolejna runda, za dwa lata – podkreśla Beata Tylman z PwC.

Kolejne kryteria, to wykonalność projektu, związana np. z możliwością jego finansowania, a z punktu widzenia kryteriów merytorycznych, są tylko 3. Oceniana jest innowacyjność, która powinna być przynajmniej na skalę Europy oraz różnego rodzaju kwestie horyzontalne, wpływ na europejską gospodarkę, na ochronę środowiska, jak też wykonalność projektu.

Niektóre branże bardzo skorzystają

Przykładowo branża informatyczna, która  ma swój podprogram, znajdujący się w ramach jednego z filarów, czyli są przewidziane tematy tylko i wyłącznie dla przedsiębiorców z tej branży. Mogą oni być też obecni w innych konkursach. Dla przedsiębiorców, którzy nie zawsze się odnajdują w grantach na poziomie krajowym, Horyzont 2020 może się okazać ciekawym rozwiązaniem.

Szczegółowe plany na przyszłość

Komisja Europejska po raz pierwszy określiła priorytety finansowania na najbliższe dwa lata, wytyczając kierunek dla rozwoju badań w Europie. W budżecie na 2014 r. przeznaczono na badania i innowacje około 7,8 mld euro – finansowane będą przede wszystkim projekty, wpisujące się w trzy główne filary programu Horyzont 2020:

REKLAMA

  • Doskonałość w nauce (Excellence in science): ok. 3 mld euro, w tym 1,7 mld na granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla najlepszych badaczy oraz 800 mln euro na stypendia dla młodych badaczy w ramach programu Marii Skłodowskiej-Curie;
  • Wiodąca rola w przemyśle (Industrial leadership): 1,8 mld euro na ugruntowanie wiodącej pozycji Europy w takich branżach przemysłu jak technologie informacyjno-komunikacyjne, nanotechnologia, zaawansowana produkcja przemysłowa, robotyka, biotechnologia i przemysł kosmiczny;
  • Wyzwania społeczne (Societal challanges): 2,8 mld euro na innowacyjne projekty będące odpowiedzią na siedem wyzwań społecznych określonych w programie Horyzont 2020, dotyczących ochrony zdrowia, rolnictwa, gospodarki morskiej i biogospodarki; energetyki, transportu, działań dotyczących klimatu, ochrony środowiska, efektywnego gospodarowania zasobami i surowcami; samoświadomych społeczeństw oraz bezpieczeństwa.

Przyjmowanie wniosków zakończy się w marcu i kwietniu przyszłego roku.

Opr. MB

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej