W 2014 r będzie łatwiej o pracę
Oznaki stopniowego ożywienia gospodarczego, które obserwujemy już od kilku miesięcy, powoli przekładają się na rynek pracy. Coraz więcej branż sygnalizuje chęć zatrudniania nowych pracowników. A to oznacza, że w 2014 r łatwiej będzie zmienić pracę, lub znaleźć lepiej płatne zajęcie.
2013-12-29, 13:13
Posłuchaj
Na razie na pewno także pogoda sprzyja rynkowi pracy - prace sezonowe np. w budownictwie trwają mimo końca roku.
Miejsc pracy przybywa
Choć odsezonowana stopa bezrobocia rejestrowanego nie zmienia się od dziewięciu miesięcy, to jednak powoli rośnie liczba pracujących oraz zwiększa się liczba ofert o pracę.
- Co prawda zmiany wielkości zatrudnienia są niewielkie, ale bez wątpienia zainteresowanie nowymi pracownikami staje się coraz większe – tłumaczy Monika Gładoch ekspertka Pracodawców RP.
Branże produkcyjne szukają pracowników
Wzrost zatrudnienia najbardziej widoczny jest w branży produkcyjnej. Dobrze rozwija się też transport i logistyka, tam też rośnie zatrudnienie, dobrą koniunkturą cieszy się także branża informatyczna.
REKLAMA
W tyle nie pozostaną również handel i usługi, podobnie jak w ubiegłym roku i w tym już mijającym rosło zatrudnienie w sektorze usług wspólnych.
Centra usług mają pracę
Polska stała się liderem offshoringu w Europie oraz najważniejszym europejskim ośrodkiem globalnego biznesu. W kraju działa obecnie około 280 Centrów Usług Wspólnych.
Kilkanaście nowych firm poważnie rozważa otwarcie swoich centrów w najbliższym czasie. Branża zatrudnia ok. 200 tys. pracowników w całym kraju, a liczba ta stale rośnie.
- W naszym kraju swoje centra usług posiada znacząca część z grona największych instytucji bankowych i finansowych świata – tłumaczy Gładoch.
REKLAMA
Centra w Polsce realizują bardzo szeroki zakres zadań z wielu obszarów takich jak m.in.: finanse i księgowość, podatki, usługi IT, badania i rozwój, obsługa klientów, marketing. I to w tych dziedzinach łatwiej dziś znaleźć dobrze płatną prace.
Można pracować w niedziele i święta w centrach usług
Pracy w centrach usług wspólnych będzie przybywać, bo można będzie tam pracować także w niedziele i święta. W tym roku posłowie uchwalili nowelizację kodeksu pracy, dopuszczając wykonywanie w niedziele i święta tzw. usług transgranicznych, świadczonych przez centra usług zlokalizowane w naszym kraju.
Takie rozszerzenie możliwości pracy w niedziele i święta ze względu na odmienne dni wolne od pracy, jak mówi Monika Gładoch, jest uzasadnione i potrzebne. Zmiany w kodeksie pracy wpłyną na utrzymanie obecnych miejsc pracy, jak również przyspieszą tworzenie nowych.
REKLAMA
Reforma Urzędów Pracy
Od przyszłego roku w życie wejdą zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które mają wprowadzi całościową zmianę na rynku pracy. Ustawa zmieni zasady funkcjonowania urzędów pracy, które będą rozliczane z efektów swoich działań. To rozwiązanie powinno ułatwić i usprawnić znalezienie pracy bezrobotnym.
Nowe podejście do bezrobotnych
Jednym z najważniejszych elementów reformy jest wprowadzenie nowego podejścia do bezrobotnych. Ma być ono profilowane, uzależnione od indywidualnych potrzeb.
Pomysł dzielenia bezrobotnych przy okazji rejestracji w urzędzie na trzy grupy o różnym potencjale i potrzebach pozytywnie oceniają Pracodawcy RP.
Jak tłumaczy Monika Gładoch takie działania mogą już w przyszłym roku stanowić realną i skuteczną pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
REKLAMA
Podobnie może zadziałać możliwość zlecania aktywizacji bezrobotnych prywatnym agencjom zatrudnienia, bo to jak mówi ekspertka powinno złagodzić niedobory kadrowe w urzędach publicznych. Dzięki reformie rynku pracy problem długotrwałego bezrobocia, które dotyka w Polsce niemal połowę osób poszukujących zatrudnienia może być – zdaniem ekspertów – znacznie zmniejszony.
Justyna Golonko
REKLAMA