Arktyczne mrozy w USA
Ponad połowa mieszkańców Stanów Zjednoczonych odczuwa skutki arktycznych mrozów.
2014-01-07, 21:30
Posłuchaj
►Przez Amerykę przechodzi wir polarny z rekordowo niskimi temperaturami.
- Wczoraj w nocy temperatura odczuwalna, z powodu wiejącego wiatru, wynosiła minus 21 stopni Celsjusza. Jak na Waszyngton, to jest bardzo zimno. Jego mieszkańcy nie są przyzwyczajeni do takich temperatur. Dziś jest minus 7 stopni Celsjusza, a wiatr jest słabszy. Taka pogoda jest z pewnością kłopotliwa dla osób, którzy muszą pracować na zewnątrz. Turyści przychodzą pod Biały Dom opatuleni kocami, niektórzy nie byli przygotowani i są ubrani w trampki oraz spodnie od dresu. Ale humory im dopisują. Jeżeli chodzi o bezdomnych, to w Waszyngtonie otwarto dodatkowe noclegownie i schroniska. Waszyngton przetrwa. Gorzej jest w północnej części kraju, tej graniczącej z Kanadą. Mieszkańcy takich stanów jak Nevada, Montana i Minnesota odczuli temperaturę na poziomie minus 50 stopni, rzeczywista temperatura była minus 30 stopni, ale wiał silny wiatr. Przeżyłem taką temperaturę kiedyś w zimie na Alasce – człowiek wychodzi na 30 sekund na zewnątrz i już jest przemarznięty. W Miami jest około 17 stopni Celsjusza, w północnej części Florydy temperatury spadły do plus kilku stopni Celsjusza. Ludzie starają się pogodnie do tego podchodzić, bo nie potrwa to długo - relacjonował korespondent w USA Marek Wałkuski.
►Kończy się okres zawieszenia w życiu politycznym Czech. Po kilku miesiącach od wyborów trzy zwycięskie partie zdecydowały się podpisać porozumienie koalicyjne.
- Trzy czeskie partie utworzą centrolewicowy rząd na czele którego stanie przywódca Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Bohuslav Sobotka. Koalicja składać się będzie z CSSD, partii ANO, czyli akcji niezadowolonych obywateli miliardera Andreja Babisza, która jest największą niespodzianką tych wyborów i jednocześnie największą niewiadomą oraz Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-CSL) – wyjaśniła Magdalena Czyż.
REKLAMA
Porozumienie koalicyjne przewiduje dla socjaldemokratów w nowym rządzie osiem stanowisk (w tym urząd premiera), dla ANO – sześć, a dla KDU-CSL - trzy. Nie wiadomo na razie, kiedy prezydent Zeman mianuje nowy rząd. Sytuację w Czechach komentował publicysta praskiego dziennika "Lidove Noviny" Lubosz Palata.
► Znany z kolorowych fryzur i niewyparzonego języka były gwiazdor NBA Dennis Rodman znów odwiedził dyktatora Korei Połnocnej Kim Dzong Una. To nie jedyna znana osoba, która odwiedza jakiegoś przywódcę oskarżanego o łamanie praw człowieka. Skąd u gwiazd i celebrytów miłość do dyktatorów?
- Autokratyczni władcy na obszarach postsowieckim zapraszają do siebie gwiazdy zachodu, nie tylko dlatego, że ich na to stać. W tamtym rejonie wciąż ważny jest również kult jednostki i aby był on wzmocniony konieczna jest w dzisiejszym świecie mediów obecność celebrytów i osób, które dodają blasku władcy danego państwa – wyjaśnia doktor Katarzyna Pisarska z Europejskiej Akademii Dyplomacji.
PR24/Anna Krzesińska
REKLAMA
REKLAMA