Uczmy się pomagać przez cały rok
Skłonność do pomagania innym wciąż rośnie. Jednak Światowy Indeks Dobroczynności pokazuje, że Polacy nie należą do najbardziej pomagających krajów. Zajęliśmy 84. miejsce na liście 160 krajów świata.
2014-01-08, 14:45
Posłuchaj
W Polsce działa ponad 60 tysięcy organizacji. Tendencja do pomagania innym jest coraz większa. Czy Polacy chętnie bezinteresownie niosą pomoc innym? Jak zachęcać do pomagania?
- Największą aktywność i chęć niesienia pomocy można odnotować w okresie przedświątecznym i na początku roku. W styczniu organizowane są miedzy innymi bale karnawałowe. Mamy wówczas większą potrzebę dzielenia się z innymi – powiedziała Monika Chrzczonowicz Stowarzyszenie Klon/Jawor, ngo.pl .
Kto w Polsce najchętniej pomaga?
- Z badań wynika, że najchętniej pomagają kobiety i osoby z wyższym wykształceniem. Duże znaczenie ma miejsce zamieszkania, większą pomoc niosą mieszkańcy miast. Natomiast osoby z wyższym wykształceniem lepiej zarabiają dlatego mają większą skłonność do pomagania innym. Seniorzy często zakładają własne organizacje, które niosą pomoc innym – powiedziała Monika Chrzczonowicz.
REKLAMA
Niektóre kraje w świadomości narodowej mają zakorzenioną bezinteresowną pomoc innym. Czy i kiedy można mówić o kulturze filantropii?
- Takie kultury mają Stany Zjednoczone i kraje starej demokracji. W Polsce zrywem narodowym i przykładem filantropii jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wolontariatu powinno się uczyć w szkole. W naszym społeczeństwie brakuje rozmów na ten temat od najmłodszych lat – powiedziała Monika Chrzczonowicz.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA