Dobre obyczaje na olimpiadzie
Zmagania na igrzyskach olimpijskich stanowią połączenie siły, finezji, a także hartu ducha. W czasie walki o najważniejsze trofea nie może zabraknąć też zasad fair play, które również stanowią ozdobę widowiska.
2014-02-11, 15:21
Posłuchaj
Dalej, szybciej, mocniej – kwintesencja sportu, która swój najwspanialszy wymiar uzyskuje na igrzyskach olimpijskich. Walka o medal spotyka się z wielkim podziwem, ale na równi z medalowymi zdobyczami równie mocno zwraca się uwagę na zasady fair play i sportową uczciwość.
Fair play
O fair play wiele słyszymy, wiemy w zarysie co oznacza, a na pewno wyczuwamy to w pewien podświadomy sposób. W terminie fair play zamyka się uczciwość, solidność i sprawiedliwość w zmaganiach sportowych. W dosłownym tłumaczeniu fair play oznacza „uczciwa gra”.
- Fair play wywodzi się ze sportu. Bardzo ciekawe, że do dzisiaj w języku angielskim określenie, że człowiek jest „dobrym sportem”, czyli „good sport” oznacza, że jest to człowiek porządny i uczciwy. Anglia dała nam zatem podstawy do myślenia współcześnie o fair play, etyce i uczciwej grze w każdego rodzaju współzawodnictwie. Samo pojęcie wywodzi się natomiast ze starożytności - wyjaśniał w PR24 Zbigniew Lazar, specjalista od wizerunku i komunikacji.
Rezultat a zachowanie
O wielkości sportowca świadczy nie tylko osiągnięty wynik, ale także sposób zachowania na obiekcie sportowym, poza nim, a także wobec współzawodników. Można zadać pytanie: co jest bardziej cenione u sportowca? Osiągnięty wynik czy zachowanie i brak oszustwa? Zdaje się, że w Polsce bardziej zwraca się uwagę na ten drugi aspekt.
REKLAMA
- Z jednej trony słyszymy o różnego rodzaju przekrętach i komu się powiodło w związku z oszustwem. Nawet jeśli przyznajemy, że ktoś zdobył coś w wyniku oszustwa, to nie lubimy tego. Człowiek taki jest ostracyzowany. Wolimy ludzi uczciwszych, może biedniejszych, ale niekoniecznie takich, którzy doszli do sukcesu „po trupach” – mówił Gość PR24.
Stadionowe zasady fair play przeniosły się także do życia codziennego, zwłaszcza do relacji biznesowych. Przejawem tego typu przejścia jest CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu. Firmy zrozumiały, że nie liczy się jedynie robienie pieniędzy, lecz także maksymalna uczciwość w ich zarabianiu. Duch fair play obecny jest zatem wszędzie.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA