Walentynki – święto zakochanych

Przypadające na 14 lutego święto znane jest wszystkim zakochanym. Tegoroczne walentynki są wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy obchodzi się je także w Watykanie.

2014-02-13, 22:00

Walentynki – święto zakochanych
. Foto: flickr.com/Zavarykin Sergey.

Posłuchaj

14.02.14 Marek Lehnert „Po raz pierwszy walentynki w Watykanie (…)”
+
Dodaj do playlisty

Walentynkowym zwyczajem jest pisanie wierszowanych listów do swojej sympatii. To także dzień obdarowywania się drobnymi upominkami, a także okazja dla wielu do powiedzenia „kocham cię”, gdy w normalnych warunkach nie mają na to odwagi.

Im bardziej komercjalizujemy dzień zakochanych, tym bardziej chodzi o wydatki

Początków święta należy szukać w średniowieczu. Choć jego patron jest wyraźnie związany z religią katolicką, to sama tradycja walentynek sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Walentynki obchodzone przede wszystkim w krajach zachodnich do Polski zawitały w latach 90. Tradycyjnym Polskim świętem zakochanych była tzw. Noc Kupały. Obecnie największym zarzutem wysnuwanym wobec walentynek jest ich komercjalizacja i nacisk mody, która przyszła z Zachodu.

- Dzień świętego Walentego stał się przede wszystkim dniem związanym z komercją, ze sprzedawaniem serduszek, kartek pocztowych itd. Im bardziej komercjalizujemy dzień zakochanych, tym bardziej chodzi o wydatki, prezenty, czyli oznaki zewnętrzne, a nie to, co dzieje się w naszym sercu – mówił w PR24 ksiądz doktor Marek Dziewiecki, psycholog Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Po raz pierwszy walentynki w Watykanie

Tegoroczne walentynki są organizowane także w Watykanie, co jest pierwszym tego typu wydarzeniem w historii Stolicy Apostolskiej. Ilość chętnych do udziału przerosła oczekiwania organizatorów, ponieważ na spotkanie z papieżem Franciszkiem na placu świętego Piotra zamierza przybyć niemal 17 tysięcy zakochanych.

REKLAMA

- Teraz mówi się nawet o 25 tysiącach ludzi. Przechodzący obok pielgrzymi i turyści także się zatrzymają. Mówi się, że po raz pierwszy walentynki w Watykanie. To pierwszy luty nowego papieża na Stolicy Apostolskiej i dziwię się, że np. Jan Paweł II, autor sztuki o miłości, nie przywrócił Kościołowi walentynek – relacjonował w PR24 Marek Lehnert.

Mimo kontrowersji wokół święta zakochanych i słów krytyki jest ono w Polsce chętnie obchodzone, szczególnie przez młodych ludzi. Warto jednak pamiętać, że „kocham cię” można mówić częściej niż tylko w dniu świętego Walentego.

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej