Niemiecka policja zatrzymała trzech byłych strażników z Auschwitz

Mężczyźni - w wieku od 88 do 94 lat - podejrzani są o zabójstwa deportowanych więźniów. Przebywają w areszcie śledczym.

2014-02-20, 17:09

Niemiecka policja zatrzymała trzech byłych strażników z Auschwitz
Brama obozu Auschwitz. Foto: angelo celedon AKA lito sheppard/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Zatrzymano byłych strażników z Auschwitz. Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Cała trójka została zatrzymana na terenie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia w południowo-zachodniej części Niemiec. Wcześniej przeszukano mieszkania domniemanych byłych esesmanów w tym landzie, a także w Hesji i Nadrenii Północnej-Westfalii. Śledztwo w tej części Niemiec obejmuje łącznie sześć osób.
Rzeczniczka prokuratury poinformowała, że pięciu podejrzanych odmówiło ustosunkowania się do zarzutów. Natomiast szósty przyznał, że był w Auschwitz, zaprzeczył jednak, jakoby uczestniczył w zabijaniu więźniów.
HISTORIA  w portalu PolskieRadio.pl>>>
Zatrzymania to efekt śledztwa prowadzonego przez Niemiecki urząd ds. ścigania zbrodni nazistowskich w Ludwigsburgu (Badenia-Wirtembergia). W ubiegłym roku urząd wpadł na trop kilkudziesięciu żyjących i wciąż nieosądzonych byłych strażników z Auschwitz. We wrześniu 2013 roku skierował sprawy 30 z nich do prokuratur na terenie Niemiec.
II WOJNA ŚWIATOWA - zobacz serwis specjalny>>>
Dawni strażnicy obozów koncentracyjnych byli do niedawna bezkarni, ponieważ niemiecki Trybunał Federalny orzekł w 1969 roku, że warunkiem skazania za pomoc w morderstwach jest udowodnienie indywidualnej winy. Ze względu na brak świadków zbrodni było to najczęściej niemożliwe.
Przełomowe okazało się skazanie Johna Demjaniuka, strażnika w obozie w Sobiborze. Sąd w Monachium uznał go w 2011 roku za winnego współuczestnictwa w zamordowaniu ponad 28 tys. więźniów, pomimo braku dowodów na popełnienie konkretnych czynów.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku (KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później). Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia 1945 roku obóz wyzwoliły oddziały Armii Czerwonej.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej