Polskę zalewa nielegalne paliwo... budżet liczy miliardowe straty
Już co szósty litr oleju napędowego w Polsce sprzedawany jest w szarej strefie. Budżet z tego tytułu stracił w 2012 r. ponad 4 mld zł, głównie z podatku VAT - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
2014-03-21, 10:35
Posłuchaj
Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że w zeszłym roku w porównaniu z rokiem poprzednich sprzedano ich w Polsce o 4 procent mniej.
Spada zużycie paliw w Polsce
Największy spadek dotyczy oleju napędowego 6 procent, na drugim miejscu jest benzyna - minus 2 procent, a autogaz na 3 - minus 0,5 procent. To już drugi rok z rzędu kiedy wyniki są gorsze niż przed rokiem - zaznacza Krzysztof Romaniuk z Organizacji. Wyjaśnia, że w dużej mierze, oprócz spowolnienia gospodarczego, stoi za tym szara strefa na rynku paliwowy.
Szara strefa kwitnie
Mówiąc o niej, wskazuje przede wszystkim na wyłudzanie podatku VAT. Ci, którzy go nie odprowadzają mogą zaoferować paliwa po niższej cenie, a to przekłada się na sytuację firm działających legalnie - wyjaśnia.
Jeśli chodzi o ten rok to po pierwszych dwóch miesiącach widać, że sprzedaż paliw jest zbliżona do wyników ubiegłego roku.
Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika poza tym, że ceny paliw w 2013 roku w Polsce były niższe niż w 2012 roku - wynosiły 4 procent dla benzyny, dla oleju napędowego 3 procent, a dla autogazu 10 procent.
abo
REKLAMA
REKLAMA