Sprawdzian szóstoklasisty. Uczniowie: raczej łatwy

Prawie 351 tysięcy uczniów wzięło udział w sprawdzianie szóstoklasisty. Przygotowano ogółem 17 zestawów zadań, w tym 16 zestawów w języku polskim i jeden - w litewskim.

2014-04-01, 12:54

Sprawdzian szóstoklasisty. Uczniowie: raczej łatwy

Posłuchaj

Dzieci ze szkoły 119 w Warszawie uznały egzamin za bardzo łatwy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

<<<ZOBACZ ARKUSZE ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH>>>

Jak poinformowała wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mariola Konopka, sprawdzian szóstoklasisty przebiegał prawidłowo, nie odnotowano odstępstw od procedur z wyjątkiem jednej szkoły w woj. łódzkim.

Szkoła ta nie dopilnowała obowiązku i nie zgłosiła swoich uczniów do sprawdzianu. W efekcie dziewięcioro uczniów ostatniej klasy będzie musiało pisać sprawdzian w drugim terminie w czerwcu.

Sprawdzian rozpoczął się po godz. 9 i trwał 60 minut. Dla uczniów z różnymi dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu był przedłużony o dodatkowe 30 minut.

REKLAMA

Zadania zamknięte i pytania otwarte

Wynalezienie telefonu, dźwięk i muzyka były jednym z motywów zestawu 26  zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych.

Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych fragmentów tekstów: Juliusza J. Herlingera pt. "Zaklęty dźwięk" o wynalezionym przez Aleksandra Grahama Bella pierwszym telefonie oraz wiersza Jerzego Kamila Weintrauba pt. "Muzyka".

Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. rozumieniem pojęcia czasu oraz umiejętnością rozwiązywania zadań z geometrii.

W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie. W jednym z zadań tego typu szóstoklasiści musieli napisać ogłoszenie o organizacji zbiórki książek i zabawek przeznaczonych na loterię. W innym zadaniu trzeba było obliczyć ile metrów przeszły dziewczynki podczas półgodzinnego spaceru, jeśli wiadomo, że w ciągu pięciu minut pokonywały 300 metrów.

REKLAMA

Szóstoklasiści musieli też napisać tekst własny - opowiadanie, którego bohaterowie wspólnie znajdują rozwiązanie jakiegoś problemu zatytułowane "Co dwie głowy, to nie jedna".

"Ostatnie tygodnie były poświęcone głównie na powtórki"

Dzieci ze szkoły 119 w Warszawie uznały egzamin za bardzo łatwy. Trzeba było napisać ogłoszenie i niedługie opowiadanie. W części matematycznej wymagano dokonania nieskomplikowanych obliczeń. Uczniowie mówili, że ostatnie tygodnie były poświęcone glównie powtórkom materiału, co bardzo ułatwiło pisanie testu.

Dyrektorka szkoły, Małgorzata Mroczkowska, podkreślała, że sprawdzian ma znaczenie przede wszystkim dla samych uczniów. Daje im możliwość przetestowania swej wiedzy i umiejętności. Poza tym to pierwszy z poważniejszych egzaminów, które ich w przyszłości czekają.

Maksymalnie 40 punktów

Testy rozwiązane przez szóstoklasistów zostały zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania w teście uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów.

REKLAMA

Sprawdzany będzie poziom opanowania wiadomości i umiejętności określonych w standardach wymagań egzaminacyjnych, będących podstawą przeprowadzenia sprawdzianu w klasie szóstej szkoły podstawowej. Są to: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji oraz wykorzystywanie wiedzy w praktyce.

Arkusze testu rozwiązywanego przez szóstoklasistów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować jeszcze we wtorek na swojej stronie internetowej (www.cke.edu.pl) oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Ci, którzy nie przystąpili, powtórzą klasę

Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie mógł przystąpić do sprawdzianu we wtorek, będzie go pisać w drugim terminie - 3 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu musi przystąpić do niego jeszcze raz.

Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpili do testu, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.

Nowa formuła

Tegoroczny sprawdzian był po raz ostatni przeprowadzany według formuły obowiązującej od 2002 roku. Od 2015 roku będzie obowiązywała nowa formuła testu.

REKLAMA

Będzie się on składał z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Ta część sprawdzianu ma potrwać 80 minut.

Po części pierwszej i przerwie szóstoklasista przystąpi do drugiej części egzaminu - testu z języka obcego. Zgodnie z nową podstawą programową wszyscy uczniowie już od pierwszej klasy obowiązkowo uczą się języka obcego. Do wyboru jest sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski. Ta część egzaminu potrwa 45 minut.

Wyniki sprawdzianu wyrażone w procentach będą osobno podane z części pierwszej (z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki) i osobno z drugiej. Ma to umożliwić porównywanie wyników uzyskanych przez uczniów z danych przedmiotów na wszystkich etapach edukacji.

Sprawdzian w klasie VI jest powszechny i obowiązkowy

Przystąpienie do testu jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Testu nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyników sprawdzianu, musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeśli nie ukończył 16 roku życia.

REKLAMA

W związku ze sprawdzianem wtorek może być dniem wolnym od lekcji w szkołach podstawowych. Decyzję z tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej