Podsłuchy w Trybunale Konstytucyjnym
Jako społeczeństwo przywiązujemy coraz większą wagę do ochrony naszych danych. Każdemu z nas przysługuje bowiem prawo do tajemnicy korespondencji czy prywatności. Jednak niekiedy te prawa nie są respektowane przez organy państwowe.
2014-04-01, 14:00
Posłuchaj
Trybunał Konstytucyjny przez trzy dni (1-3 kwietnia) – na wniosek Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich – będzie rozpatrywał sprawę nieograniczonego dostępu służb specjalnych do bilingów oraz podsłuchiwania obywateli.
Zarzuty RPO i Prokuratora Generalnego
Zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich, jak i Prokurator Generalny zakwestionowali przepisy dotyczące „kontroli operacyjnej”. Irmina Pacho z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wyjaśniała w PR24 czym jest „kontrola operacyjna”.
- Kontrola operacyjna dotyczy kontroli treści korespondencji, a także pozwala na stosowanie środków technicznych umożliwiających zbieranie w sposób niejawny informacji i dowodów. W szczegółowych zapisach odnosi się to do rozmów telefonicznych i informacji przekazywanych drogą telekomunikacyjną – powiedział Gość PR24.
Problemy z uzyskiwaniem informacji
Służby specjalne niechętnie udzielają informacji dotyczących liczby wykonywanych podsłuchów.
REKLAMA
- Przez wiele lat zabiegaliśmy o dostęp do tych danych statystycznych. Natomiast służby specjalne odmawiały nam dostępu do informacji, jak często stosowane są podsłuchy. Wskazywały m.in. na potrzebę ochrony informacji niejawnych. Jednak w czasie postępowań sądowych zostały wydane wyroki nakazujące udostępnienie tych informacji – dodała Irmina Pacho.
Dorota Głowacka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podkreślała także na antenie PR24, że służby powinny mieć możliwość kontroli, ale tylko w uzasadnionych przypadkach określonych przez prawo.
PR24/MP
Polecane
REKLAMA