Dostać się i studiować …w Cambridge

Uczelnia marzeń postrzegana jako miejsce niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Cambridge od lat znajduje się w czołówce najlepszych uczelni świata, a ukończone tam studia to gwarant sukcesu zawodowego.

2014-04-02, 22:49

Dostać się i studiować …w Cambridge
Studenci oczekujący na wyniki egzaminów przed budynkiem Senatu Cambridge. Foto: flickr/James Bowe

Posłuchaj

03.04.14 Julia Rozlach: „Cambridge otwiera wiele drzwi, ale nadal potrzeba ciężkiej pracy (…)”
+
Dodaj do playlisty

Cambridge jest drugim najstarszym po Oksfordzie angielskim uniwersytetem. Wśród znakomitych absolwentów uczelni można wskazać między innymi 65 laureatów Nagrody Nobla, 15 premierów Wielkiej Brytanii. Prestiż, renoma, sukces. Trudno inaczej opisać Cambridge.

Cambridge – mity i fakty

Wokół rekrutacji do prestiżowych uczelni, jak i samych studiów na nich, narosło wiele stereotypów. Jako przykłady najpowszechniejszych można wskazać: pieniądze, znajomości, „nieziemskie” umiejętności studentów.

– W większości przypadków są to stereotypy.  Studia w Wielkiej Brytanii kosztują, ale można poratować się kredytem studenckim. Nikt nie pyta o pieniądze podczas rekrutacji na Cambridge. Nie trzeba być milionerem, najważniejsze są oceny i wyniki w nauce – wyjaśniała w PR24 Julia Rozlach, studentka Uniwersytetu w Cambridge.

Furtka do przyszłości

O gwarancjach sukcesu w życiu zawodowym po ukończeniu Cambridge najlepiej świadczą jej absolwenci. Wiele czołowych postaci ze świata polityki i nauki ma w swoim dorobku dyplom tego renomowanego brytyjskiego uniwersytetu.

REKLAMA

– Spoglądając na swoich kolegów z trzeciego roku widzę, że otrzymują oni nagle propozycje zatrudnienia między innymi z Microsoftu. Wtedy uświadamiam sobie, że nie jest to zwyczajne miejsce. Może jest prawdą, że Cambridge otwiera wiele drzwi, ale nadal najwazniejsza jest ciężka praca – mówiła Gość PR24.

Życie studenckie w Cambridge

Bez względu na uczelnię nie da się uniknąć kwestii życia studenckiego. Prestiż oddziałuje także na relacje między studentami i organizację czasu poza nauką.

– Kompletnie normalne to nasze życie studenckie nie jest. Semestr trwa tylko 8 tygodni i jest to bardzo mało czasu na ogrom materiału. Jednak jeśli dobrze zorganizuje się swój czas, to można sobie poradzić  i mieć chwilę na wyjście ze znajomymi – powiedziała Julia Rozlach.

Uniwersytet w Cambridge otwarty jest dla każdego.  Jednak tylko najlepsi są w stanie mieć a tyle ambicji i konsekwencji w swojej pracy, aby na uczelnię się dostać i ukończyć.

REKLAMA

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej