Indie: Sąd Najwyższy uznał istnienie trzeciej płci

Podczas ogłaszania orzeczenia, jeden z sędziów podkreślał, że uznanie osób transpłciowych nie jest sprawą jedynie społeczną, czy medyczną, ale sprawą praw człowieka.

2014-04-15, 11:39

Indie: Sąd Najwyższy uznał istnienie trzeciej płci
. Foto: Glow Images/East News

Zgodnie z wyrokiem, władze państwowe i federalne mają nadać osobom transpłciowym te same prawa, jakie posiadają inne mniejszości w Indiach. - Mają oni takie same prawo do edukacji, dostępu do pracy i innych świadczeń - mówił przedstawiciel składu sędziowskiego. Według sędziów, niedopuszczalne jest też dyskryminowanie osób, które zdecydują się na operacyjną zmianę płci.

Sprawa trafiła do indyjskiego Sądu Najwyższego w 2012 roku z inicjatywy osób transpłciowych domagających się takich samych praw, jak inni obywatele. Wyrok został przyjęty z entuzjazmem, jeden z aktywistów podkreślał, że ta grupa zbyt długo cierpiała w Indiach z powodu dyskryminacji i ignorancji.

W Indiach spory odsetek stanowią osoby określające się jako hidźra. Żyje ich w Indiach około 5 milionów. Są to zwykle mężczyźni nieutożsamiający się kulturowo lub psychicznie z płcią męską. Stanowią oni specjalną kastę.

"X" w rubryce "płeć" w paszporcie

Jednym z nielicznych państw uznających tzw. trzecią płeć jest Australia. Na początku kwietnia Sąd Najwyższy Australii postanowił, że można kogoś uznać za osobę o neutralnej płci - pisze agencja AFP. Również władze Niemiec i Nepalu zezwalają swym obywatelom na wpisanie "X" w rubryce "płeć" w paszporcie.

REKLAMA

W styczniu ub. r. rząd Nepalu wprowadził możliwość używania w dokumentach, potwierdzających obywatelstwo, terminu "trzecia płeć" dla osób, które nie chcą być określane jako kobieta lub mężczyzna.

Jednak wprowadzenie tej decyzji w życie zajęło władzom ponad pięć lat. W roku 2007 Sąd Najwyższy Nepalu orzekł, że rząd powinien wydawać dokumenty poświadczające obywatelstwo, w których można by wpisać tzw. trzecią płeć.

Określenie "trzecia płeć" odnosi się do tzw. płci społecznej w odróżnieniu od płci biologicznej. Dotyczy osób, które albo z własnej woli, albo ze względów kulturowych, nie są określane w społeczeństwie ani jako kobiety, ani jako mężczyźni.

IAR,PAP,kh

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej