Rewolucja goździków – koniec dyktatury w Portugalii

25 kwietnia 1974 w Portugalii doszło do wojskowego zamachu stanu, w wyniku którego został obalony dyktator Marcelo Caetano – następca Antonio Salazara.

2015-04-25, 06:00

Rewolucja goździków – koniec dyktatury w Portugalii
25 de Abril Sempre! fot. Wikipedia/cc/Henrique Matos.

Posłuchaj

Rewolucja Goździków - geneza, przebieg i skutki. Audycja z cyklu "Nie do końca wyjaśnione" (25.04.1993).
+
Dodaj do playlisty

Na początku XX wieku, kiedy upadła monarchia, Portugalia przeszła do ustroju republikańskiego. Nietrwałego, z często zmieniającymi się rządami - jednym słowem słabego. Dlatego też pojawiła się koncepcja wprowadzenia systemu dyktatorskiego.

Kraj pierwszych odkrywców i żeglarzy od 1926 roku był rządzony przez dyktatora Antonio de Oliveira Salazara, zaś od 1968 roku jego następcę Marcelo Caetano.

- Stworzyli system władzy, który nie tylko nie dopuszczał żadnych warunków demokratycznych, ale także nowoczesności w gospodarce, technice, nauce i wielu innych dziedzinach – mówił na antenie PR Andrzej Bilik, dziennikarz będący świadkiem wydarzeń z 1974 roku. – Był to faszyzm bliski włoskiemu.

Definitywny kres portugalskiej dyktaturze położył spisek kadetów z oficerskiej szkoły wojsk zmechanizowanych w portugalskim mieście Santarem. 25 kwietnia 1974 doszło do przewrotu, który stał się początkiem rewolucji goździków. Pozwoliła ona Portugalii wejść na drogę demokratycznych przemian.

REKLAMA

Posłuchaj audycji na temat genezy, przebiegu i skutków rewolucji goździków w Portugalii.

mjm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej