Fundusze UE: 50 mln dla Akademickich Biur Karier
Działają już w trzech czwartych uczelni, a ich znaczenie rośnie – wynika z najnowszego raportu opracowanego przez Rzecznika Praw Absolwenta.
2014-04-29, 11:55
Wkrótce do najlepszych z nich trafią pieniądze z pierwszego dedykowanego im konkursu, ogłoszonego w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.
Infrmują o stażach i praktykach
Akademickie Biura Karier zajmują się przede wszystkim informowaniem studentów o ofertach pracy, staży i praktyk. Ale nie tylko. Prawie 87 proc. z nich udziela poradnictwa zawodowego, 79 proc. organizuje szkolenia na temat poruszania się po rynku pracy, niewiele mniej 73 proc. szkoli studentów z miękkich umiejętności i kompetencji. Od 2011 r. zajmują się też badaniem losów absolwentów.
– Akademickie Biura Karier mają ważną rolę do spełnienia w tworzeniu i wzmacnianiu więzi między uczelniami, studentami i rynkiem pracy. Nowy konkurs, ogłoszony specjalnie dla nich, pozwoli im na szybszy, aktywny rozwój – podkreśla prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Monitorują kariery zawodowe
Uzyskanie obiektywnych i porównywalnych informacji o sytuacji absolwentów na rynku byłoby szczególnie przydatne np. dla kandydatów na studia, którzy wiedzieliby, co może ich za kilka lat czekać.
REKLAMA
- Obecnie około 88 proc. biur monitoruje karier zawodowych absolwentów – informuje Bartłomiej Banaszak, Rzecznik Praw Absolwenta.
gr
REKLAMA