Płaca minimalna: spór o jej wysokość dopiero się w UE rozpoczął
System wynagrodzeń minimalnych obowiązuje w całej Unii Europejskiej, chociaż nie wszędzie jest regulowany ustawowo. Najwyższą stawkę płaci Luksemburg, najniższą Bułgaria. Polska pod tym względem znajduje się na 13. miejscu.
2014-05-01, 17:00
W Polsce związki zawodowe stale dopominają się o zwiększenie płacy minimalnej dla wszystkich pracowników. W Niemczech rząd Angeli Merkel, po burzliwej ogólnospołecznej dyskusji zdecydował o wprowadzeniu jednolitego wynagrodzenia we wszystkich landach (wcześniej nie było takich regulacji) od przyszłego roku. Będzie ono wynosiła 8,5 euro za godzinę.
Płaca minimalna będzie wyższa być może nie tylko w Niemczech >>>
W Polsce pensje minimalne rosły
Artur Szeremeta z portalu wynagrodzenia.pl zwraca uwagę, że Polska znajduje się w gronie siedmiu krajów Unii Europejksiej, w których w ostatnich latach wynagrodzenie minimalne wzrosło.
- W latach 2012/2013 w naszym kraju wzrost ten, po uwzględnieniu wskaźnika inflacji, wyniósł 3 proc - zauważa.
Największy skok – o niemal 22 proc. odnotowała Litwa, ale tam wcześniej przez kilka lat stawki minimalne się nie zmieniały.
Za tę samą pracę, ta sama płaca
Na razie w każdym państwie wynagrodzenia minimum są w różnej wysokości. Słychać już jednak głosy i to ze strony czołowych europejskich polityków, że być może lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby najniższa stawka była jednakowa dla wszystkich w całej UE.
Taki postulat wygłosił tydzień temu kandydat partii chadeckich na przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (były premier Luksemburga). Powiedział wprost: za taką samą pracę, takie samo wynagrodzenie.
– Jeżeli dla przedsiębiorcy, który jest profesjonalistą na rynku, jedynym sposobem na zwiększenie własnych zysków – jest obniżenie płacy pracowników, to trudno go ocenić jako dobrego i dobrze rokującego przedsiębiorcę – mówiła w Polskim Radiu Anna Grabowska z Forum Związków Zawodowych.
– Gdyby podnoszenie płac było receptą na wzrost gospodarczy, to wszyscy by je podnosili, a tego nie widać. Jest taki kraj w Europie, który nadmiernie podnosił płace – Grecja – i teraz możemy zobaczyć, czym to się skończyło. Nie można pompować ponad wzrost produktywności, to musi być powiązane. Inaczej gospodarka zawsze to odczuje – podkreśla Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatana.
Grażyna Raszkowska
REKLAMA
REKLAMA