Minister cyfryzacji i administracji: internet powinien być wolny
Wolność słowa, prywatność i dostępność w sieci - to niektóre z globalnych zasad zarządzania internetem przyjętych w dokumencie końcowym konferencji NetMundial, która odbyła się w Sao Paulo w Brazylii.
2014-05-06, 12:30
Posłuchaj
Rafał Trzaskowski, który uczestniczył w brazylijskim spotkaniu, mówi, że "trzeba było wypracować pewien kompromis, co nie było łatwe, ale się udało".
- Internet powinien być wolny i nie powinno być w nim cenzury. Powinny obowiązywać, co było postulatem Polski, takie same zasady jak poza internetem, jeżeli chodzi o ochronę danych osobowych, ochronę naszej prywatności - mówi szef MAC.
Minister mówi, że alternatywą, którą proponowały Rosja, Chiny i Indie był pomysł żeby internetem zarządzał ONZ. - Oznaczyłoby to jeden głos dla każdego państwa członkowskiego, co wiązałoby się z ryzykiem, że zarządzanie internetem będzie służyło do dzielenia go, do wprowadzania cenzury - tłumaczy. - Do tego, co się właśnie dzieje w Rosji. Zabrania się blogerom prowadzić blogi, wprowadza się cenzurę prewencyjną, doprowadza się do tego,że tak naprawdę zakłada się internetowi kaganiec - dodaje Trzaskowski.
"Nie zepsuj internetu"
- Naszym głównym postulatem było "nie szkodź", "nie zepsuj internetu" i dokładnie to samo mówili twórcy internetu, którzy byli na tej konferencji.
REKLAMA
Rafał Trzaskowski sukcesem nazywa fakt, że Amerykanie zgodzili się podzielić zarządzaniem internetem z resztą świata, i że udało się to zrobić na takich zasadach. - Te zasady są dosyć ogólne, bo musiało się dogadać wielu ludzi, ale lepiej tak, niż żeby Rosja, Chiny i Indie miały tutaj pałeczkę pierwszeństwa - podkreśla szef MAC.
"Masowa inwigilacja jest wbrew prawom człowieka"
Podczas konferencji NetMundial pojawiła się propozycja zapisu, że "dopuszczalna może być masowa inwigilacja, przechwytywanie, gromadzenie danych zgodne z prawami człowieka i demokratycznymi wartościami".
Rafał Trzaskowski mówi, że "Amerykanie chcą przez cały czas uzasadniać, że masowa, prewencyjna, inwigilacja ma sens". - Natomiast głównym moim zadaniem, i udało mi się do tego przekonać moich kolegów z Unii Europejskiej, było to, żeby powiedzieć, że masowa inwigilacja jest wbrew prawom człowieka, co nie było oczywiste dla Amerykanów czy Brytyjczyków - zaznacza Trzaskowski.
"Wystarczy, że mamy telefon iPhone czy Samsung"
- Dla nas jasne jest, że oczywiście można podsłuchiwać w momencie, kiedy są uzasadnione podstawy, kiedy jest wyrok sądowy, kiedy rzeczywiście chcemy walczyć na przykład z terrorystami, ale to nie jest tak, że trzeba podsłuchiwać wszystkich i wszędzie bez żadnych zasad, jak to do tej pory miało miejsce - mówi szef MAC.
REKLAMA
Jego zdaniem, bardzo ważne jest żeby "ucywilizować transfer danych z Unii Europejskiej do krajów trzecich". - Niesłychanie istotne jest żeby nasze dane i nasza prywatność były chronione również poza Unią Europejską, bo tam najczęściej znajduje się większość naszych danych. Wystarczy, że mamy w kieszeni telefon iPhone czy Samsung - dodaje.
850 ekspertów debatowało nad przyszłością internetu
NetMundial jest spotkaniem wszystkich zainteresowanych rozwojem i sposobem zarządzania kluczowym dla rozwoju gospodarczego, innowacyjności a także sytuacji politycznej i praw człowieka narzędziem, jakim jest internet. W dwudniowej konferencji w Sao Paulo wzięło udział ok. 850 ekspertów: przedstawicieli rządów, firm, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i świata nauki.
Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy Brazylii, a katalizatorem były informacje ujawnione przez Edwarda Snowdena o skali inwigilacji w sieci.
Afera PRISM - czytaj więcej >>>
REKLAMA
Jedynka,mac.gov.pl,kh
REKLAMA