Alimenty dla rodziców
Rodzic biologiczny, adopcyjny lub opiekun, a nawet ojczym czy macocha ma prawo ubiegać się o alimenty od dorosłych dzieci tylko wtedy, gdy żyje w niedostatku. Jednak polskie prawo nie definiuje dokładnie, czym jest ów niedostatek.
2014-05-13, 15:40
Posłuchaj
Era spraw o alimenty od dzieci dopiero przed nami. Bogate dzieci i ich rodzice na skraju nędzy to według danych Ministerstwa Sprawiedliwości coraz częstsze zjawisko, a liczba takich spraw rośnie w zaskakującym tempie.
Rzadko wykorzystywane przepisy
Obowiązek dostarczania środków utrzymania obciąża krewnych w linii prostej. Zobowiązanie to wynika wprost z ustawy i ciąży nie tylko na rodzicach w stosunku do dzieci, ale również na pełnoletnich zarabiających dzieciach wobec rodziców.
- Problem i przepisy nie są nowe, ale są rzadko wykorzystywane. Osoba, które chce otrzymać alimenty, musi pokonać psychologiczną barierę, gdyż takie wystąpienie o alimenty jest często równoznaczne z upokorzeniem. Ktoś, kto się zgłasza z tym problemem, musi faktycznie być w niedostatku – powiedziała Beata Świątkowska, radca prawny.
Warunki otrzymania alimentów
Dzieci niejednokrotnie, w ramach oszczędności, przerzucają ciężar utrzymania rodziców żyjących w niedostatku na instytucje pomocy społecznej i państwo.
REKLAMA
- Warunkiem otrzymania alimentów jest sytuacja, w której rodzic pozostaje w niedostatku i ów niedostatek jest niezawiniony. O tym decyduje sąd. Poza tym dziecko, które ma wesprzeć rodzica finansowo, musi być w stanie mu pomóc – dodała Beata Świątkowska.
PR24/ Paulina Olak
REKLAMA