Młodzież i hazard
Hazard kusi wielkimi i łatwymi pieniędzmi, a kolejne reklamy kasyn i loterii zachęcają do udziału w grze. Wygrywają nieliczni, a niektórzy zatracają się w hazardzie i przegrywają swoje życie. Co gorsza problem nie dotyczy jedynie dorosłych.
2014-05-14, 18:38
Posłuchaj
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje, młodzież w Polsce przejawia wysokie zainteresowanie hazardem w Internecie. Z witryn hazardowych – takich jak loterie, zakłady czy kasyna internetowe – korzysta ponad 7 proc. uczniów trzecich klas szkół gimnazjalnych. Blisko 2,5 proc. z nich deklaruje, że z serwisów takich korzysta co najmniej raz w tygodniu.
Coraz silniejszy hazard internetowy
Jeśli chodzi o kasyna, zakłady bukmacherskie i pokera w Internecie aż chce się rzec: do wyboru do koloru. Kolejne firmy prześcigają się w promocji, oferują bonusy i atrakcyjne oferty. Warunkiem rejestracji jest ukończenie 18. roku życia, ale nie każdy portal weryfikuje dane użytkownika.
– Po aferze hazardowej zniknęły co prawda automaty do gry na stacjach benzynowych i w podobnych miejscach, ale w Internecie pojawiło się jeszcze więcej serwisów hazardowych niż wcześniej. Szacuje się, że ponad 90 proc. portali jest nielegalna i niezarejestrowana w Polsce. Zwracamy uwagę na weryfikację wieku, a w przypadku nielegalnych serwisów weryfikacja ta właśnie zawodzi – wyjaśniał w PR24 Łukasz Wojtasik, koordynator programu „Dziecko w Sieci” Fundacji Dzieci Niczyje.
Kasyno internetowe a polskie prawo
Problem kontroli serwisów oferujących hazard w Sieci wynika z luki w polskim ustawodawstwie. Kwestia regulacji prawnej e-hazardu często jest poruszana, ale nadal nie widać skutecznego rozwiązania legislacyjnego.
REKLAMA
– Hazard w Internecie jest zagrożeniem nie tylko dla młodzieży, lecz także dla osób dorosłych. Problem wiąże się z uzależnieniem i kwestiami finansowymi. Odpowiednie regulacje leżą w gestii Ministerstwa Finansów – tłumaczył Gość PR24.
Ochrona dziecka przed e-hazardem
Aby skutecznie chronić dziecko przed szkodliwymi witrynami, niezbędne są nie tylko sprecyzowane regulacje prawne, lecz także zdecydowane działania ze strony rodziców.
– Ważna jest rozmowa z dziećmi i ustalanie warunków korzystania z Internetu. W przypadku młodszych dzieci pomocne może okazać się odpowiednie oprogramowanie, które zawiera opcję kontroli rodzicielskiej. Oferta programów ochronnych jest bardzo szeroka i łatwo je znaleźć – mówił Łukasz Wojtasik.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA
REKLAMA