Homofobia po polsku
Mimo że w wielu państwach Europy możliwe jest zawieranie jednopłciowych związków partnerskich, homoseksualiści w niektórych krajach nadal spotykają się z brakiem akceptacji. W Polsce przedstawiciele mniejszości seksualnych ciągle nie są traktowani na równi z osobami heteroseksualnymi.
2014-05-16, 13:47
Posłuchaj
Na całym świecie działają organizacje, które starają się przeciwdziałać wszelkim przejawom prześladowania osób homoseksualnych. Jedną z nich jest Kampania Przeciw Homofobii.
- Jako organizacja staramy się w aktywny sposób szerzyć ideę równości wśród osób heteroseksualnych. Ciągle bowiem geje, lesbijki czy transseksualiści spotykają się nie tylko z brakiem zrozumienia, ale także przemocą – mówiła w Polskim Radiu 24 Zofia Jabłońska z Kampanii Przeciw Homofobii.
Większa tolerancja
Kampania Przeciw Homofobii rozpoczęła swoją działalność w 2001 roku. W ciągu trzynastu lat istnienia organizacja przeprowadziła wiele akcji, które przełożyły się na wzrost tolerancji w polskim społeczeństwie.
- Nasze działania opierają się na przeprowadzaniu dużych akcji społecznych. W 2003 roku po raz pierwszy w przestrzeniu publicznej pokazaliśmy plakaty przedstawiające pary jednopłciowe. Wtedy ta inicjatywa wywołała dużo kontrowersji. Jednak od tego czasu sytuacja się zmieniła – dodała Zofia Jabłońska.
REKLAMA
Tolerancja po polsku
Choć poziom akceptacji dla homoseksualistów czy transseksualistów wzrasta, niektórzy Polacy nadal mają problem ze słowem „tolerancja”.
- Polacy dziwnie rozumieją słowo „tolerancja”. Wiele osób mówi, że nie ma nic przeciwko osobom homoseksualnym, ale jednocześnie ma zastrzeżenia. Ludzie uważają, że najlepiej byłoby, gdyby homoseksualiści w ogólnie pokazywali się na ulicach – tłumaczyła Zofia Jabłońska.
17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią.
PR24
REKLAMA
REKLAMA