Urlop macierzyński, zaległe delegacje, czyli o co pytali słuchacze eksperta z PIP?
Pracodawcy nadal stosują niedozwolone zapisy w umowach o pracę i nie chcą dawać urlopów, mimo że jest to ich obowiązek. O tych i innych problemach na antenie Polskiego Radia rozmawiali słuchacze z ekspertką z Państwowej Inspekcji Pracy.
2014-05-26, 13:59
Posłuchaj
"Zanim podejmiesz pracę, zapytaj eksperta" to nazwa kampanii społecznej, którą prowadzi Państwowa Inspekcja Pracy. W ramach projektu w biurach w całym kraju eksperci odpowiadają na pytanie pracowników. W ostatni piątek akcja była także realizowana przez Polskie Radio. Ekspertka z Państwowej Inspekcji Pracy, Aleksandra Zagajewska, prawnik okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie dyżurowała przy telefonie odpowiadając na pytania słuchaczy.
Urlop na emeryturze
Pierwszy słuchacz był emerytem i chciał podjąć pracę na jedną czwartą etatu. Jego wątpliwości dotyczyły urlopu, który w takiej sytuacji będzie mu przysługiwał.
Okazuje się, że zgodnie z obowiązującym prawem w takiej sytuacji należy się jedna czwarta z pełnego wymiaru wolnych dni, czyli z 26 dni. - Tak jest w przypadku pracy przez cały rok, jeśli umowa dotyczy jakieś części roku, to proporcjonalnie należy się krótszy urlop – wyjaśnia Aleksandra Zagajewska.
Zaległe delegacje
- Byłem zatrudniony w firmie gdzie pracowałem jako kierowca, zostałem zwolniony z dnia na dzień bo miałem stłuczkę. Wyjeżdżałem poza miejsce zamieszkania w niedzielę wieczorem, wracałem we wtorek rano. Czy mogę domagać się zaległych diet i delegacji?- typa kolejny słuchacz.
REKLAMA
Ekspertka z PIP na podstawie formy umowy o pracę i zapisu o miejscu świadczenia pracy radzi przygotować pozew przeciwko byłemu pracodawcy.
Wypoczynek po urlopie macierzyńskim
Dzwoniła również młoda matka, która niebawem kończy urlop macierzyński. Jednak szef głośno mówi, że nie da jej zaległego urlopu wypoczynkowego. - Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wypoczynkowego, jeśli pracownik o to wnioskuje. Potrzebny jest potwierdzenie odbioru wniosku przez pracodawcę - wyjaśnia Aleksandra Zagajewska.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA