Szczyt po eurowyborach. Dla kogo fotel szefa KE?

Premier Donald Tusk przybył do Brukseli, gdzie weźmie wieczorem udział w nieformalnym szczycie szefów państw i rządów UE.

2014-05-27, 17:20

Szczyt po eurowyborach. Dla kogo fotel szefa KE?

Posłuchaj

Powyborczy szczyt przywódców europejskich. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Unijni liderzy nie wspomną o szybkim podpisaniu części handlowej umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Na razie nie ma takiego zapisu w projekcie wniosków na nieformalny szczyt do którego dotarło Polskie Radio. Kolacja europejskich przywódców rozpoczyna się w Brukseli o 19.00.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - serwis specjalny >>>

Unijni liderzy mają przede wszystkim omówić sytuację po wyborach do Parlamentu Europejskiego i rozpocząć dyskusję o obsadzie kluczowych stanowisk.  W poniedziałek Parlament Europejski podał na podstawie wstępnych wyników głosowania, że wybory wygrali chadecy z Europejskiej Partii Ludowej (EPL), zdobywając 28,2 proc. głosów i 212 miejsc. Drugie miejsce zajęli socjaldemokraci uzyskując 24,9 proc. głosów i 187 mandatów. W nowym PE znajdzie się silna grupa eurosceptyków.

Podczas szczytu omawiana będzie też kwestia nowego szefa Komisji Europejskiej.  Być może przyjęta zostanie konkluzja mówiąca, że funkcja przewodniczącego KE przypadnie zwycięskiej w eurowyborach frakcji - EPL.

REKLAMA

Europejscy politycy mają także rozmawiać na temat Ukrainy, która w niedzielę wybrała prezydenta - miliardera Petra Poroszenkę.

Mówiło się, że zaraz po wyborach dojdzie do podpisania części handlowej umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią. Wszystko jednak wskazuje na to, że tak się nie stanie. We wnioskach ze szczytu nie ma słowa na ten temat, co - jak dowiedziało się Polskie Radio - skrytykowało wiele państw. Ale z nieoficjalnych rozmów z unijnymi dyplomatami i urzędnikami wynika, że żaden kraj nie zamierza kruszyć kopii. Unia chce dać czas władzom w Kijowie, by uporządkowały najpierw sytuację w kraju.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>

- Nie ma pośpiechu - powiedział jeden z dyplomatów. Tym bardziej, że dopiero na koniec czerwca zaplanowano podpisanie umów stowarzyszeniowych z Gruzją i Mołdawią.

REKLAMA

IAR/PAP, to

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej