Burze nad Polską. Poziom rzek znowu się podnosi

Przybiera woda w dopływach środkowej Odry. W województwach lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim oraz łódzkim może zostać przekroczony stan ostrzegawczy, a miejscami alarmowy.

2014-05-29, 07:00

Burze nad Polską. Poziom rzek znowu się podnosi

Posłuchaj

Ireneusz Lubański z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powiedział, że wydano ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ireneusz Lubański z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powiedział IAR, że wydano cztery ostrzeżenia hydrologiczne, a także meteorologiczne. Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą spodziewać się deszczy, silnych burz z gradem. Nad Bałtykiem będzie mocno wiać.

Lubański dodał, że wieczorem na Opolszczyźnie padały ulewne deszcze z gradem. W Głubczycach zostało zalanych sześć piwnic w obiektach użyteczności publicznej. Podtopione są liczne gospodarstwa w miejscowościach wzdłuż rzeki Biała Głubczycka. Opady spowodowały uszkodzenie nawierzchni wielu dróg lokalnych, a miejscami ich zalania. Droga krajowa numer 40 z Głubczyc w kierunku granicy została zalana na odcinku 4 kilometrów i jest nieprzejezdna.

Ponad sto mieszkań i budynków mogło zostać zalanych w gminie Głuchołazy po gwałtownych nawałnicach, które miały miejsce w środę wieczorem - szacują władze miasta. Z brzegów wystąpił potok Starynka. Szacowanie strat ruszyło w czwartek od rana.

<<<Głuchołazy: ponad 100 zalanych domów. Zapadła się droga w mieście>>>

REKLAMA

Zniszczone zostały także garaże i inna infrastruktura.

Głuchołazy (woj. opolskie). TVN24/x-news

Na Lubelszczyźnie deszcze i spływ wody z pól spowodował podtopienie gospodarstw w powiatach janowskim, tomaszowskim, opolskim i krasnostawskim.

Strażacy podczas minionej doby na terenie całego województwa interweniowali ponad 100 razy. Najczęściej było to pompowanie wody z zalanych posesji.

REKLAMA

W kilku miejscowościach na terenie powiatu krasnostawskiego trzeba było ewakuować mieszkańców. Zalane są posesje w miejscowościach Krzywe, Majdan Krzywski, Niemienice i Jaślików. Woda wdarła się do piwnic i podtopiła mieszkania.

W szybkim tempie podnosi się poziom rzeki Wieprz. W Krasnymstawie i Trawnikach, rzeka przekroczyła już stan alarmowy.

Na Podkarpaciu w powiatach dębickim, leżajskim, leskim, kolbuszowskim i jarosławskim odnotowano około 40 zdarzeń - to głównie zalane piwnice, studnie, podtopione gospodarstwa.

Co nas czeka w pogodzie?

W czwartek nadal pochmurno, deszczowo i chłodno. Pod koniec dnia opady będą jednak powoli zanikać - zapowiada Julita Cedzyńska-Ziemba, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

REKLAMA

Strefa opadów będzie się utrzymywać głównie na południu kraju. Tu także prognozowane są burze i grad. Sumy opadów na tym obszarze mogą wynieść do 30 milimetrów. Na pozostałym obszarze miejscami przelotny deszcz. Początkowo jeszcze mogą utrzymywać się burze, ale stopniowo będą słabnąć i zanikać. Będzie też chłodniej. W ciągu dnia temperatury na Pomorzu i Wybrzeżu od 11 do 14 stopni, na pozostałym obszarze od 14 do 17 stopni. Od piątku mniej opadów,ale synoptycy nie przewidują na razie suchej i upalnej pogody.

Szczegółowa prognoza pogody

Jak informuje IMGW, Polska znajduje się na skraju klina wyżowego. Jedynie początkowo na południu kraju zaznacza się wpływ strefy chłodnego frontu atmosferycznego, który odsuwał się będzie na południowy wschód. Za frontem z północnego zachodu napływa chłodna i dość sucha masa powietrza.

W czwartek w południowej połowie Polski zachmurzenie duże oraz opady deszczu, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i południowym wschodzie Lubelszczyzny miejscami również burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów od 10 mm w dzielnicach centralnych do 30 mm na południu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami możliwe słabe opady deszczu, głównie na wybrzeżu. Temperatura maksymalna od 11 st. C na wybrzeżu, około 15 st. C w centrum, do 20 st. C na południu Podkarpacia. Wiatr słaby i umiarkowany, a na wybrzeżu umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, północny. W rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy na południowym wschodzie Polski zachmurzenie duże i zanikające opady deszczu, a na południu Małopolski i Podkarpacia początkowo możliwe również burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz miejscami słabe opady deszczu, głównie na Mazurach. Temperatura minimalna od 4 st. C do 9 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu wschodnim początkowo dość silny, północno-zachodni i północny.

REKLAMA

TVN Meteo/x-news

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 st. C do 18 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

Warszawa

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 16 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura minimalna 6 st. C. Wiatr słaby, północno-zachodni. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 17 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.

IAR,PAP,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej