Skutecznie rzuć palenie!
Palenie tytoniu powoduje raka i choroby serca, silnie uzależnia, aż w końcu zabija. O tym, że są szkodliwe dla naszego organizmu wiemy nie dziś. Jednak ich rzucenie łączy się z wieloma wyrzeczeniami.
2014-05-30, 13:47
Posłuchaj
31 maja obchodzimy ustanowiony przez WHO Dzień bez papierosa. Każdego miesiąca ok. 440 000 osób w Polsce podejmuje kolejną próbę rzucenia palenia siłą woli, czasem wspierając się środkami farmakologicznymi.
Palacze żyją krócej
Zaczyna się niewinnie od pierwszego papierosa, w okresie buntu, aż stopniowo prowadzi do regularnego palenia. W XX wieku papierosy zabiły 100 milionów ludzi, mimo to liczba palaczy nieustannie rośnie. Co czwarty Polak jest uzależniony od nikotyny.
- Wszyscy palacze uszkadzają narządy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Palenie tytoniu polega na inhalacji czterech tysięcy związków chemicznych. Działanie dymu przyczynia się do uszkodzeń organów i prowadzi do procesu rozwoju nowotworów w płucach - podkreślił Witold Zatoński, profesor medycyny.
REKLAMA
Dzień bez palenia
Kampanie antynikotynowe zawodzą. Osoby palące bagatelizują niebezpieczeństwa związane z tytoniowym uzależnieniem. Dzień bez papierosa ma ochronić obecne i przyszłe pokolenia, przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi spowodowanymi paleniem tytoniu.
- Szybkie starzenie się skóry, niedobór witamin, gorsze funkcjonowanie nerek i serca to tylko część negatywnych skutków wynikających z uzależnienia. Palenie tytoniu uszkadza system funkcjonowania organizmu. Inhalowanie tytoniu jest pozbawione sensu. Dlatego w wielu krajach podejmuje się walkę, która zmierza do całkowitej eliminacji tytoniu. Ryzyko zachorowania na raka zmniejsza się zaraz po zerwaniu z nałogiem - dodał Witold Zatoński
PR24/Paulina Olak
REKLAMA