Piknik Naukowy: Roboty sumo

Robot walczący w zawodach sumo, robot-kobieta, robot-portrecista... Ile pomysłów, tyle robotów. Fantastyczną zabawę i pokaz możliwości współczesnej robotyki zaprezentowało Koło Naukowe Robotyków „KoNaR” z Politechniki Wrocławskiej.

2014-05-31, 14:44

Piknik Naukowy: Roboty sumo
. Foto: flickr/YILAN

Posłuchaj

31.05.14 Dr Robert Muszyński „Robotyka jest dziedziną bardzo interdyscyplinarną (…)”
+
Dodaj do playlisty

Już dziś roboty wykonują różne prace, które wcześniej stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Wszystko to, co kiedyś zaprzątało głowy pisarzy science-fiction, obecnie staje się rzeczywistością na naszych oczach. Rozwoju robotyki nie da się już zatrzymać.

Czym jest robotyka?

Robotyka stanowi bardzo specyficzną dziedzinę wiedzy łączącą w sobie zagadnienia mechaniki, automatyki, elektroniki, sensoryki, cybernetyki oraz informatyki. Domeną robotyki są również rozważania nad sztuczną inteligencją.

- Robotyka jest dziedziną bardzo interdyscyplinarną. Trzeba dużo wiedzieć, ale naszym głównym  zadaniem jest wykorzystywanie osiągnięć, które mamy w zakresie między innymi: elektroniki, konstrukcji mechanicznych, urządzeń optycznych celem połączenia tego wszystkiego w czymś, co nazywamy robotem – wyjaśniał w PR24 dr Robert Muszyński z Katedry Cybernetyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej.

Koło Robotyków „KoNaR”

Na Politechnice Wrocławskiej funkcjonuje koło naukowe zrzeszające pasjonatów robotyki. W sumie około 70 osób, które mają jedną wizję – zbudowania robota doskonałego.

REKLAMA

- Są to głównie studenci z drugiego i wyższych lat, ale mamy także kilku pierwszoroczniaków. Nie chcemy ich zarazić za wcześnie pasją, żeby nie stracili zapału i zaliczyli egzaminy. Muszą zdać przedmioty, bez których praca przy budowie robotów byłaby niemożliwa – powiedział Michał Swoboda, student III roku Politechniki Wrocławskiej.

Robot Społeczny

Na Pikniku Naukowym Koło Naukowe Robotyków „KoNaR” z Politechniki Wrocławskiej zaprezentowało tzw. Roboty społeczne. Maszyny te mają na celu pomoc człowiekowi w interakcji z robotem.

- Robot taki ma na celu zaznajamianie człowiek a z nowoczesną techniką poprzez imitowanie zachowań ludzkich. Jest to szczególnie potrzebne  w przypadku osób starszych, które stanowią główną grupę docelową prezentowanych konstrukcji robotów społecznych – wyjaśniał w PR24 Michał Swoboda.

PR24/Grzegorz Maj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej