Motoryzacja: produkcja będzie rosła dwucyfrowo
Prawie połowa firm z sektora Automotive spodziewa się, że produkcja w ich zakładach w najbliższych trzech miesiącach wzrośnie.
2014-06-16, 11:29
Posłuchaj
Tak wynika z drugiej edycji "Badania opinii i nastrojów przedstawicieli Automotive", przeprowadzonego przez Exact Systems, firmę kontrolującą części samochodowe - O rosnącej liczbie zamówień mówi Paweł Gos -prezes zarządu firmy.
Przedsiębiorcy będę zatrudniać
Szykuje się bardzo dobry rok w motoryzacji. - 38 proc. respondentów badania powiedziało, że planuje wzrost zatrudnienia w najbliższym czasie – wyjaśnia gość.
Polska magnesem inwestycyjnym?
Nasz kraj jest bardzo ceniony przez zagranicznych inwestorów. Jednak większość przedsiębiorców nie spodziewa się już dużych projektów. – Nadal jednak 25 proc. firm uważa, że Polska jest na tyle atrakcyjnym krajem, że kolejne duże fabryki będą budowane właśnie u nas – twierdzi Paweł Gos.
Europejski rynek motoryzacyjny odżył
Europejscy konsumenci czują się coraz pewniej i coraz stabilniej. To sprawia, że tamtejsze firmy motoryzacyjne składają coraz większe zamówienia u polskich podwykonawców. - Polski przemysł motoryzacyjny, to rynek poddostawczy. Krajowe produkty w 95 proc. trafiają na eksport to Europy Zachodniej i do innych krajów gdzie montuje się auta. To w konsekwencji oznacza, że branża jest całkowicie uzależniona od tego co dzieje się w Unii Europejskiej – wyjaśnia gość.
REKLAMA
W Polsce też jest lepiej
Poprawa koniunktury w branży i te optymistyczne prognozy wynikają z poprawy sytuacji gospodarczej w Europie - ale nie tylko. Zdaniem rozmówcy Polacy także zaczęli kupować samochody. Jest to związane ze zmianami w podatku VAT dla firm.
Duży wzrost
- Z tych danych, które teraz posiadamy wzrost sprzedaży od początku roku wynosi nawet 27 proc.. W skali całego roku spodziewamy się wzrostu ilości rejestrowanych nowych aut do 320 tys. sztuk, z 290 tys. w 2013 roku.
W Polsce mamy zakłady produkujące samochody, ale o znaczeniu naszego przemysłu motoryzacyjnego decyduje przede wszystkim silnie rozwinięty rynek części - a to ponad 600 fabryk. Związana z nim sprawna logistyka oraz niższe koszty transportu, to zdaniem ekspertów wielkie atuty polskiej branży motoryzacyjnej.
Dariusz Kwiatkowski, Abo
REKLAMA
REKLAMA