Noc Świętojańska

Choć Polska przyjęła chrzest już ponad tysiąc lat temu, nadal w naszym kraju obchodzi się święta, które wywodzą się z czasów pogańskich. Jedno z nich – słowiańska Noc Kupały została zastąpiona wigilią świętego Jana.

2014-06-21, 12:01

Noc Świętojańska
Współczesne obchody Nocy Kupały, Poznań. Foto: flickr/Janusz Kaliszczak

Posłuchaj

21.06.14 Karol Wójcik „Z astronomicznego punktu widzenia to w ogóle nie będzie noc (…)”
+
Dodaj do playlisty

Noc Świętojańska będzie celebrowana przez Polaków w wielu miejscach kraju. Nasze tradycje dotyczące Nocy Kupały są niezwykle bogate.

- W Polsce znane są legendy o szukaniu kwiatu paproci w lasach i o wielkich ogniskach palonych tego dnia. Podczas Nocy Świętojańskiej dużą rolę odgrywały również kwiaty i zioła, z których pleciono wianki. Co ciekawe, w różnych krajach wiązanki tworzono z tych samych gatunków roślin. Natomiast nie wszędzie wianki puszczano na rzekę – to tradycja rodem z Polski i Litwy – mówiła w Polskim Radiu 24 Klaudia Sielicka, etnolog.

Noc, której nie ma

W najdalej wysuniętym na północ miejscu w Polsce dzień przesilenia letniego – 21 czerwca – trwa ponad siedemnaście godzin. Oznacza to, że noc jest nadzwyczaj krótka.

- Z astronomicznego punktu widzenia to w ogóle nie będzie noc, ponieważ w teorii Słońce w nocy powinno znaleźć się poniżej 18 stopni pod horyzont. W czasie przesilenia letniego gwiazda znajduje się znacznie płycej. To sprawia, że północny horyzont jest bardzo rozświetlony, a noc jasna – tłumaczył Karol Wójcik, astronom.

REKLAMA

PR24/MP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej