Polscy politycy w nowym PE
Ryszard Czarnecki, Danuta Hübner, Czesław Siekierski – to tylko niektórzy z polskich eurodeputowanych, którzy będą zajmować ważne stanowiska w nowej kadencji PE. Którego z polskich europosłów głos będzie liczył się w Europie najbardziej?
2014-07-04, 11:06
Posłuchaj
Za nami pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego w jego nowej kadencji. Którzy z polskich polityków będą odgrywali najważniejsze role w decydowaniu o sprawach Europejczyków i Europy?
Jakie partie wchodzą do poszczególnych frakcji PE?
Do danej frakcji politycznej wchodzą poszczególne partie narodowe. Do partii chadeków wchodzą na przykład z Polski PO i PSL, we frakcji konserwatystów jest PiS, a wśród socjalistów SLD. Im silniejsza partia, tym dostaje więcej stanowisk, a podział jest proporcjonalny.
– Po raz kolejny Parlament będzie wyglądał podobnie. Podział wydaje się sprawiedliwy, bowiem jest to równoważenie sił. Posłowie bardzo szanują to, która frakcja jest najważniejsza oraz liczniejsza i według tego rozdzielają stanowiska. Wszystko zależy od wielkości frakcji, gdzie posłowie liczą, kto jest najsilniejszy – mówiła w PR24 dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
Stanowiska Polaków w PE
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki został jednym z 14 wice-przewodniczących PE. Mamy też szefów 3 Komisji. Jerzy Buzek będzie stał na czele Komisji Przemysłu, Badań i Energii. Czesław Siekierski z PSL będzie przewodniczył Komisji Rolnictwa. Danuta Hübner przewodzić będzie Komisji Spraw Konstytucyjnych, zaś Anna Fotyga zostanie przewodniczącą Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony w PE.
REKLAMA
– W PE jest 20 komisji, a 3 z nich oraz jedną podkomisję będą prowadzić Polacy. To bardzo ważne, bo przewodniczący Komisji nadaje ton jej pracom i decyduje o szybkości wchodzenia pewnych spraw na wokandę. Polska odniosła więc sukces. Dostaliśmy naprawdę stosunkowo dużo ważnych stanowisk, bo przecież w Parlamencie mamy przedstawicieli 28 krajów – komentowała Gość PR24.
Polacy jako kwestorzy PE
Bogusław Liberadzki z SLD i Karol Karski z PiS zostali wybrani na kwestorów Parlamentu. Od osób na tym stanowisku bardzo wiele zależy, bo chodzi o wewnętrzne funkcjonowanie PE.
– To posłowie, którzy zajmują się europejską „kuchnią”, czyli funkcjonowaniem Parlamentu we wnętrzu, a więc zajmują się kwestiami administracyjnymi, finansowymi, relacjami między europosłami. Pilnują porządku w Europarlamencie – podkreślała dr Agnieszka Łada.
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA