Lotnicza tragedia

Przyczyną katastrof lotniczych najczęściej jest błąd człowieka. Za połowę wypadków odpowiedzialni są piloci, do 10 proc. przyczynia się obsługa naziemna.

2014-07-06, 15:07

Lotnicza tragedia
. Foto: PAP/Waldemar Deska

Posłuchaj

06.07.14 Michał Setlak „Konstrukcja każdego samolotu jest kompromisem (…)”
+
Dodaj do playlisty

W katastrofie samolotu ze skoczkami spadochronowymi pod Częstochową zginęło wczoraj 11 osób. Przeżyła tylko jedna, która w ciążki stanie została przewieziona do szpitala. Eksperci podkreślają, że to najtragiczniejsza katastrofa samolotu cywilnego, do której doszło w Polsce od wielu lat.

Co spowodowało katastrofę lotniczą?

Awaria silnika, a może niewłaściwe komunikaty przekazane przez wieżę kontrolną? Niektórzy twierdzą, że samolot był niesprawny i nie powinien startować. Inni wśród przyczyn katastrofy wymieniają warunki pogodowe, w tym mgłę i ostre słońce.

- Ważniejsze od liczby osób na pokładzie jest to, ile samolot waży w momencie startu. Masa maszyny, paliwa i wszystkich osób na pokładzie wraz z wyposażeniem nie mogą przekraczać wartości maksymalnej masy startowej. Jest ona określona w instrukcji użytkowania każdego egzemplarza, gdyż nie ma dwóch takich samych samolotów – powiedział Michał Setlak, dziennikarz „Przeglądu Lotniczego”.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Koszty produkcji, łatwość eksploatacji, bezpieczeństwo – jest wiele czynników, które należy uwzględniać, biorąc pod uwagę konstrukcję bezpiecznych samolotów. Wymagania związane z tymi czynnikami są zazwyczaj sprzeczne.

REKLAMA

- Skonstruowanie absolutnie bezpiecznego samolotu spowodowałoby, że taki samolot po prostu nie oderwałby się od ziemi. Konstrukcja każdej maszyny jest kompromisem. Z jednej strony robi się samoloty tak, aby był wytrzymały i zapewniał bezpieczeństwo osób na pokładzie. Z drugiej zaś musi mieć dobra aerodynamikę, aby był maksymalnie lekki i dobrze latał – wyjaśnił Michał Setlak.

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej