NIK o izbach i urzędach skarbowych: rośnie liczba odwołań od ich decyzji
Podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji podejmowanych przez organy podatkowe - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Jak jednocześnie zaznaczają autorzy raportu, prawo podatkowe w Polsce w większości przypadków jest przestrzegane, ale jest trudne do zinterpretowania.
2014-07-12, 13:41
Odsetek decyzji uchylanych w postępowaniu odwoławczym przez izby skarbowe nadal jest wysoki.
Rośnie liczba zaskarżeń decyzji fiskusa
Od 2011 r. do połowy 2013 r. co czternasta wydana przez urzędników interpretacja podatkowa została zaskarżona do sądów administracyjnych. W ocenie Izby taka sytuacja przyczynia się do spadku zaufania obywateli do aparatu skarbowego.
Fiskus nierychliwy
Według NIK, postępowania podatkowe były w większości przypadków prowadzone terminowo, przy zapewnieniu podatnikom czynnego udziału. Tyle, że w połowie przypadków czas trwania postępowań odwoławczych przekraczała ustawowy limit.
W celu poprawy jakości obsługi podatników w urzędach skarbowych wprowadzano zmiany organizacyjne, organizowano szkolenia dla pracowników.
REKLAMA
Najwięcej zarzutów dotyczy jakości decyzji organów podatkowych
Jednocześnie kontrola NIK wykazała, że poprawy wymaga kilka obszarów. Chodzi między innymi o niską jakość decyzji organów podatkowych, o której świadczy rosnąca liczba odwołań podatników od tych decyzji.
Izba pisze także o wysokim odsetku uchylonych decyzji organów pierwszej instancji. Rośnie także zapotrzebowanie na interpretacje prawa podatkowego, co potwierdza brak przejrzystości i wysoki poziom skomplikowania tego prawa.
Niska jakość z powodu kiepskiego prawa i braków kadrowych
Według Najwyższej Izby Kontroli niejasność oraz niezgodność krajowych przepisów podatkowych z regulacjami wspólnotowymi UE i z Konstytucją RP to także przyczyna niskiej jakości wydawanych decyzji i interpretacji podatkowych.
Z drugiej strony na wadliwość decyzji urzędniczych wpływ mają braki kadrowe i nadmierne obciążenie pracą.
REKLAMA
Po kontroli NIK wniosła do Ministra Finansów o wypracowanie przejrzystych, spójnych i stabilnych przepisów prawa podatkowego, zgodnych z dyrektywami i orzecznictwem prawa wspólnotowego. Resort powinien też podjąć działania w celu poprawy jednolitości i prawidłowości wydawanych interpretacji indywidualnych oraz skrócenia terminów zajmowania stanowiska w związku z problemami interpretacyjnymi przepisów, zgłaszanymi przez organy podatkowe.
IAR, jk
REKLAMA