Uwolnij energię! Kto dostanie panele fotowoltaiczne?

Według CBOS-u 90 proc. Polaków chce więcej inwestycji w zieloną energię. Tym czasem prawo odnawialnym źródłom energii (OZE) nie sprzyja i państwo nic z tym nie robi. Greenpeace chce to zmienić, zaczyna od kampanii “Uwolnij energię!”.

2014-07-15, 11:59

Uwolnij energię! Kto dostanie panele fotowoltaiczne?
Prosumentem może być każdy, nie wykluczając instytucji takich jak szkoły.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O odnawialnych źródła energii mówiła Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska w Porannych rozmaitościach Programu 1 / Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Pierwsze instalacje, które powstały w ramach akcji “Uwolnij energię!”, na dachach szkół z województwa lubuskiego już produkują energię elektryczną. Greenpeace ogłosiło także ogólnopolski konkurs urodzinowy mający na celu promocję zielonej energii. Może w nim  wziąć udział każdy, kto na co dzień działa dzieląc się swoją energią. Trzem wybranym projektom Greenpeace ufunduje  mikroelektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii

Zostań prosumentem

Prosumentem może być każdy, nie wykluczając instytucji takich jak szkoła.

- W województwie lubuskim zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne na trzech szkołach i od kilku miesięcy te instytucje produkują energię ze słońca. Instalacja nie została dokończona. Docelowe chcemy, by wyprodukowane nadwyżki trafiały do sieci elektrycznej. W efekcie szkoły będą zarówno konsumentami jak i producentami energii, czyli prosumentami – zauważa Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

Polacy chcą OZE

Greenpeace na konkretnych przykładach pokazuje, że warto stawiać na odnawialne źródła energii. - Właściwie Polki i Polacy bardzo chcą inwestować w OZE. Jednak w obecnym systemie wygląda to tak, że takie projekty są bardzo drogie. Państwo cięgle nie doprowadziło do tego, że mamy dobrą ustawę o odnawialnych źródła energii – ocenia rozmówczyni. - Gdyby prosument dostawał odpowiednią kwotę pieniędzy za wyprodukowaną kilowatogodzinę energii elektrycznej, wtedy takich inwestycje urosło by na pęczki – przewiduje Katarzyna Guzek.

REKLAMA

Na razie jedynie pojedyncze podmioty mogą sobie pozwolić na drogie instalacje. Takich inwestycji jest zaledwie 230 w Polsce.

Wygraj ogniwa fotowoltaiczne

- Chcemy pokazać, że energia odnawialna jest przyjazna ludziom i środowisku. W tym roku Greenpeace Polska obchodzi 10 urodziny. Z tej okazji zorganizowaliśmy konkurs, w  którym można wygrać instalację paneli fotowoltaicznych. Konkurs jest bardzo prosty wystarczy wejść na naszą stronę i zgłosić osobę, której chcemy zafundować ogniwa fotowoltaiczne – zauważa. -  W ostatnim etapie konkursy jury wybierze trzy zwycięskie projekty. I tym trzem osobom lub instytucjom zafundujemy panele - wyjaśnia gość.

A łączna wartość nagród to 100 tys. zł

Justyna Golonko, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej