Zmowy cenowe. Zgłosisz UOKiK swój udział, dostaniesz łagodniejszą karę
Od przyszłego roku będą większe restrykcje dla przedsiębiorców zaangażowanych w nielegalne zmowy cenowe. Nowelizacja Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakłada, że kary będą nakładane bezpośrednio na osoby odpowiedzialne za powstanie zmowy.
2014-07-16, 12:05
Posłuchaj
- Nowa ustawa antymonopolowa wprowadza przede wszystkim szereg udogodnień dla przedsiębiorców. Dotyczą bardzo różnych kwestii, ale generalnie mają spowodować, że dialog Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z przedsiębiorcą będzie łatwiejszy - tłumaczy Małgorzata Cieloch z UOKiK.
Dwuetapowość w kontroli koncentracji
Cieloch przypomina, że przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia do UOKiK przejęcia, fuzji, połączenia z inną firmą.
- Do tej pory było tak, że Urząd miał jedną procedurę dla spraw skomplikowanych i spraw łatwiejszych, jeżeli chodzi o prowadzenie postępowań. Teraz pojawi się tzw. dwuetapowość. Procedura postępowania wobec łatwiejszych fuzji, koncentracji czy przejęć, gdzie nie będą musiały być obowiązkowo przeprowadzone jakieś analizy, będzie trwała miesiąc. Natomiast w przypadkach bardziej skomplikowanych Urząd zyskuje dodatkowo cztery miesiące. Przedsiębiorca dostaje jasną informację, że jest to sprawa, której UOKiK będzie przyglądał się dłużej – wyjaśnia Cieloch.
Odpowiedzialność personalna
Zmieniają się również przepisy dotyczące karania za zmowy cenowe.
REKLAMA
- Do tej pory za udział w kartelu odpowiadało przedsiębiorstwo. To na nie UOKiK mógł nałożyć karę w wysokości do 10 proc. przychodu. Teraz nie tylko przedsiębiorstwo będzie mogło być ukarane, ale również osoba fizyczna, będąca na kierowniczym stanowisku czy też członek zarządu, która miała realny wpływ na zawarcie nielegalnego porozumienia – mówi Cieloch. – Ponadto przedsiębiorstwa będą mogły obniżyć kary nakładane na nie przez Urząd. Zostanie wprowadzony program Leniency Plus. To jest taki „świadek koronny” w prawie monopolowym. Jeżeli skruszony przedsiębiorca zgłosi się do UOKiK i przyzna do udziału w kartelu oraz przedstawi na dowód komplet dokumentów, wówczas Urząd może redukować karę – dodaje.
Nowelizacja ustawy ma zacząć obowiązywać na początku przyszłego roku.
Dominik Olędzki, awi
REKLAMA