Konflikt w Strefie Gazy. Zginęło ponad 700 Palestyńczyków

To bilans izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy, która rozpoczęła się 8 lipca. W środę, w 16. dniu izraelskiej operacji, zginęło 66 Palestyńczyków.

2014-07-24, 10:52

Konflikt w Strefie Gazy. Zginęło ponad 700 Palestyńczyków

Posłuchaj

Niekończąca się wojna w Strefie Gazy - relacja Wojciecha Cegielskiego ze Sderot (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W nocy ze środy na czwartek, w południowej części Strefy Gazy, w wyniku izraelskiego bombardowania, zginęło kolejnych sześć osób. Wszystkie ofiary to członkowie jednej rodziny. Jak poinformowały palestyńskie służby ratownicze wśród zabitych jest dwójka dzieci - dziewczynka w wieku 5 lat i trzyletni chłopiec.
Od początku trwającej już 17. dzień izraelskiej operacji „Obronny Brzeg” rannych zostało ponad 4 tysiące Palestyńczyków.
Po stronie izraelskiej zginęło 35 osób, w tym 32 żołnierzy. Pozostali zabici to cywile. W środę odłamki z wystrzelonej z Gazy rakiety zabiły w Sderot tajskiego imigranta.

KONFLIKT IZRAELSKO-PALESTYŃSKI - zobacz serwis specjalny >>>

Według ONZ, większość zabitych po stronie palestyńskiej to cywile. Liczbę uchodźców szacuje się na ponad 100 tysięcy.

Grad rakiet

Hamas w czwartek znów ostrzelał rakietami teren Izraela. W ostatnich minutach syreny alarmowe słychać było w centrum Tel Awiwu, a także w Sderot, Aszkelonie, Herzliji i na pustyni Negew. Nad Tel Awiwem system "Żelazna Kopuła" przechwycił i strącił aż 5 rakiet.

REKLAMA

Rezerwiści odmawiają walki

Ponad 50 izraelskich żołnierzy rezerwistów odmówiło wzięcia udziału w trwającym obecnie konflikcie zbrojnym z Palestyńczykami. O sprawie napisał "Washington Post".

RUPTLY/x-news

Dziennik dotarł do oświadczenia grupy kilkudziesięciu izraelskich żołnierzy pozostających w rezerwie, z których część to kobiety zwolnione z bezpośredniego udziału w działaniach zbrojnych. Wszyscy oni nie chcą angażować się w konflikt izraelsko-palestyński Wielu z nich w wojsku odpowiada za działania logistyczne. Nie chcą - jak oświadczyli być odpowiedzialni za gnębienie swojego sąsiada i sprawować kontrolę nad palestyńskim życiem. Zwrócili uwagę, że trzeba zrobić wszystko aby konflikt rozwiązać na drodze dyplomatycznej, a nie poprzez działania militarne.
Tel Awiw zapowiedział wcześniej, że ze względu na napiętą sytuację w Strefie Gazy mobilizować będzie swoich rezerwistów.

REKLAMA

Dramat palestyńskich dzieci w Strefie Gazy >>>
Stany Zjednoczone przy wsparciu Egiptu, który chce aby negocjacje pokojowe były prowadzone w Kairze, apelują o jak najszybsze zawieszenie broni przez zwaśnione strony.

Wznowiono loty do Tel Awiwu

Amerykański nadzór lotniczy zniósł zakaz lotów do Tel-Awiwu. Amerykanie zakazali swoim samolotom korzystania z lotniska Bena Guriona we wtorek, po tym, gdy rakiety Hamasu spadły w pobliżu portu.
Federalna Agencja Lotnicza przekazała, że przed podjęciem decyzji o zniesieniu ograniczeń w lotach, wnikliwie zapoznała się ze stanowiskiem izraelskich władz i ich działaniami na rzecz ograniczenia ryzyka dla lotnictwa cywilnego.
W związku z wybuchem nowego konfliktu między Hamasem a Izraelem, loty do tego kraju odwołał między innymi PLL LOT.

Barbara Pijanowska-Kuras, rzeczniczka PLL LOT, TVN24/x-news

REKLAMA

''

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej