Będzie międzynarodowe dochodzenie w sprawie katastrofy malezyjskiego boeinga
Ukraina oraz 11 państw, których obywatele zginęli w katastrofie, do której doszło 17 lipca, utworzą wspólny zespół śledczych.
2014-07-28, 22:02
Posłuchaj
Spotkanie przedstawicieli 12 państw odbyło się w Hadze pod auspicjami Eurojust - unijnego Zespołu ds. Współpracy Sądowej. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele Interpolu i Europolu.
Jak wyjaśniono w oświadczeniu, eksperci ze wspólnego zespołu zbadają między innymi przyczyny katastrofy samolotu Malaysia Airlines oraz poszukają odpowiedzi na pytanie, kto jest odpowiedzialny za to, co się stało. Śledczy zidentyfikują także szczątki ofiar.
Oficjalne porozumienie w tej sprawie ma zostać dopiero podpisane. W skład zespołu wejdą śledczy z Ukrainy, Holandii, Australii, Malezji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Filipin, Kanady, Nowej Zelandii, Indonezji i USA.
Katastrofa malezyjskiego samolotu na Ukrainie >>>
Katastrofa malezyjskiego boeinga
Boeing 777 linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony 17 lipca w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, na obszarze kontrolowanym przez separatystów. W katastrofie maszyny lecącej z Amsterdamu do Kuala Lumpur zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga.
x-news.pl, CNN
Z pierwszych danych odczytanych z czarnych skrzynek maszyny wynika, że na pokładzie doszło do eksplozji spowodowanej przez pocisk. Amerykański wywiad już wcześniej podawał, że samolot został przypadkiem zestrzelony przez źle wyszkolonych separatystów.
Agencja AFP pisze, że 11 dni po katastrofie fragmenty ciał i szczątki maszyny nadal są porozrzucane na miejscu, gdzie uderzyła ona na ziemię, do którego zagraniczni inspektorzy mieli jedynie ograniczony dostęp. Obszar ten ma powierzchnię ok. 50 km kw.
W poniedziałek holenderscy i australijscy policjanci i eksperci po raz kolejny spróbowali dotrzeć na miejsce katastrofy. Musieli się jednak wycofać ze względów bezpieczeństwa - poinformowały holenderskie władze. Samolotem leciało m.in. 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków i 28 Australijczyków.
x-news.pl, RUPTLY
W poniedziałek podano, że ukraińskie wojska wkroczyły do miejscowości znajdujących się w sąsiedztwie miejsca tragedii. Antyterrorystyczne akcje przeprowadzono w Łutuhine, Torezie i Szachtarsku. Ukraińskie wojska zdobyły miasto Debalcewe, czyli ważny węzeł kolejowy oraz strategicznie ważną wyżynę Sawur Mohyła, która znajduje się na styku granic obwodów donieckiego, ługańskiego i Rosji.
x-news.p
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA